30.06.2021
← Blog

Sieć 5G – co to jest i od kiedy pojawi się w Polsce?

Sieć 5G to szybki i stabilny Internet. Dzięki tej technologii pobieranie plików, wideokonferencje lub słuchanie muzyki odbywa się bez żadnych utrudnień. Sieć 5G nie tylko usprawnia korzystanie z Internetu, lecz także daje nowy potencjał w transporcie, architekturze, branży medycznej, farmaceutycznej, przemysłowej i rolniczej.

 

Sieć 5G umożliwia lepszą bezprzewodową transmisję, masową łączność pomiędzy różnymi urządzeniami i niezawodne połączenie internetowe o niskich opóźnieniach. Technologia mobilna piątej generacji pozwoli na rozbudowę inteligentnych miast i cyberprzestrzeni. Zobacz, od kiedy sieć 5G pojawi się w Polsce, jaką ma prędkość i jakie niesie ze sobą korzyści. 

Co to jest sieć 5G?

Z każdym rokiem przybywa urządzeń mobilnych, które wykorzystują sieć internetową. Już nie tylko telefony i laptopy, lecz także tablety, telewizory, smartwatche, opaski treningowe, a nawet odkurzacze i lodówki działając, wykorzystują połączenie z Internetem. Sprzyja to przeciążeniom obecnej sieci, ale jednocześnie jest inspiracją do tworzenia nowych, dopasowanych do obecnych czasów rozwiązań. 

Technologia 5G stanowi odpowiedź na potrzeby użytkowników. Oznacza sieć komórkową piątej generacji, która w porównaniu z obecnie wykorzystywaną i znacznie przeciążoną siecią 4G LTE, daje więcej możliwości, zapewnia stabilne połączenie i znacznie lepszą przepustowość. Dzięki sieci 5G większa liczba użytkowników będzie mogła korzystać z Internetu w tym samym czasie. Połączenie stanie się płynne, niezawodne i bardziej wydajne. 

Technologia 5G na świecie – jak działa?

Sieć 5G w Polsce i na świecie działa podobnie jak obecne 4G LTE i poprzedzające ją 3G oraz 2G. Technologie te bazują na falach radiowych, które są wysyłane przez stacje bazowe i odbierają je przystosowane do tego urządzenia mobilne. Najważniejsza różnica pomiędzy siecią 5G a 4G LTE to znacznie szybszy transfer danych, możliwy dzięki wykorzystaniu potencjału tych częstotliwości, które dotychczas nie były używane.

Docelowo sieć 5G w Polsce ma opierać się na trzech częstotliwościach. Są to:

  • 3,4–3,8 GHz (określana jako 3,6 GHz) – gwarantująca dużą przepustowość;

  • 700 MHz – ma wpłynąć na poprawę zasięgu na obszarach niezurbanizowanych;

  • 26 GHz (24,25–27,5 GHz) – zapewnia prędkość zbliżoną do tej, jaką uzyskuje internet światłowodowy. 

Sieć 5G – najważniejsze zalety

Technologia 5G wpłynie pozytywnie na jakość codziennego korzystania z Internetu. Nawet w warunkach domowych odczujesz różnicę w prędkości i bezawaryjności swojego połączenia. Najlepsze efekty zauważysz w trakcie oglądania transmisji online z meczów, koncertów i podczas emisji filmów. Zmiany będą zauważalne także w warunkach biurowych – wideokonferencje i komunikatory będą działać płynnie i bez zacięć. 

Sieć 5G ma w sobie globalny potencjał, który umożliwi rozwój wielu branż i zoptymalizuje sposób sterowania miejską infrastrukturą. Ułatwi obsługę sygnalizacji świetlnej (dostosowując ją do aktualnych warunków drogowych) oraz technologii inteligentnych domów i miast. 

Superszybki Internet sprawi, że:

  • przesyłanie danych i ściąganie plików będzie niemal 10 razy szybsze niż obecnie – w praktyce oznacza to, że pobranie pełnometrażowego filmu zajmie dosłownie kilka minut;

  • oglądając filmy online, nie będziesz już czekać na buforowanie się obrazu, produkcja pojawi się od razu po uruchomieniu pliku;

  • profesjonalne kliniki medyczne będą mogły przeprowadzać zdalnie zabiegi, a starsi pacjenci otrzymają urządzenia ułatwiające im codzienne funkcjonowanie;

  • gracze nie będą musieli ściągać plików z grami na swoje urządzenia, ponieważ sieć 5G umożliwia obsługę aplikacji w chmurze (tzw. cloud gaming);

  • podczas wideo rozmowy czy słuchania muzyki, obraz będzie odtwarzany na równi z dźwiękiem i żadna ze ścieżek się nie zatnie.

Technologia 5G w Polsce – kiedy możliwe będzie korzystanie z szybkiego Internetu?

Testy sieci 5G odbywają się na całym świecie już od kilku lat. W 2019 i 2020 roku zrealizowano pierwsze znaczące uruchomienia nowej technologii w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Południowej. W Polsce prace nad podłączeniem sieci 5G zaczęto już w 2019 roku i są one konsekwentnie rozwijane. W największych metropoliach dostęp do niej jest już możliwy, a zgodnie z założeniami do 2025 roku każde z polskich miast powinno mieć dostęp do technologii mobilnej piątej generacji. W sprzedaży pojawiają się też pierwsze modele smartfonów obsługujących 5G – z takimi urządzeniami zyskasz większą swobodę korzystania z Internetu.

Przeczytaj także: Sieć 5G – co to jest i od kiedy pojawi się w Polsce?

Ładowanie