12.10.2023
← Blog

Czy warto udostępniać swoją lokalizację online?

Używasz nawigacji w czasie jazdy lub gdy zgubisz drogę w obcym mieście? A może chwalisz się w mediach społecznościowych wynikami swoich treningów biegowych lub rowerowych? Może nawet się nad tym nie zastanawiasz, ale te proste czynności są możliwe dzięki lokalizacji telefonu. Każdy nowoczesny smartfon ma tę funkcję w standardowych ustawieniach. Jakie są jej zalety? Jakie niesie ze sobą ewentualne zagrożenia i czy można ją wyłączyć?

Jak działa lokalizacja w telefonie?

Lokalizacja to funkcja, bez której trudno wyobrazić sobie korzystanie z nowoczesnych smartfonów. Telefon pozwala na określenie twojego położenia dzięki powszechnie używanej technologii GPS (ang. Global Positioning System). Bazuje ona na satelitach krążących po orbicie okołoziemskiej oraz sieci naziemnych stacji kontrolnych. Urządzenia nowej generacji – telefony, tablety, opaski sportowe itp. – odbierają sygnał wysyłany z satelity za pomocą wbudowanego odbiornika GPS.

 

Rozwiązanie to zostało opracowane przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych i początkowo używano go wyłącznie do wsparcia operacji wojskowych. Bardzo szybko okazało się, że system może być bardzo przydatny w życiu codziennym – już w latach 90. ubiegłego stulecia zaczęto wykorzystywać jego możliwości. System GPS pomaga służbom – m.in. policji i pogotowiu – w ustaleniu położenia osób zaginionych lub rannych. Niewielkie lokalizatory GPS, które działają niezależnie od telefonu, możesz przypiąć do obroży czworonoga lub cennego przedmiotu, aby w każdej chwili móc ustalić jego położenie. Funkcja GPS w smartfonie pozwala z kolei na efektywne korzystanie z większości aplikacji – np. aplikacji randkowych, które wyszukują w okolicy ciekawych kandydatów/kandydatki na twoją drugą połówkę lub aplikacje do zamawiania jedzenia online, dzięki którym w kilka sekund dowiesz się, jakie restauracje znajdują się w pobliżu ciebie.

Dlaczego warto udostępniać lokalizację w telefonie? Zalety

Kiedy ściągasz nową aplikację na telefon, zazwyczaj prosi cię ona o udostępnienie lokalizacji. Masz oczywiście prawo nie wyrazić na to zgody, jednak wtedy nie wykorzystasz w pełni możliwości, jakie daje to narzędzie. To tylko jeden z powodów, by nie wyłączać lokalizacji w swoim telefonie. Funkcja ta:

 • ułatwia korzystanie z komunikacji miejskiej – możesz szybko zaplanować trasę przejazdu i od razu kupić bilet;
 • pomoże ci dotrzeć do celu podróży, a potem znaleźć różne atrakcje, hotele i restauracje;
 • umożliwia śledzenie postępów sportowych – jeśli udostępnisz swoją lokalizację aplikacji Strava, możesz zbierać dane na temat treningu i dowiedzieć się, ile kilometrów pokonałeś oraz jakie było twoje średnie tempo;
 • jest przydatna, jeśli grasz w gry online. Rozgrywki angażujące użytkowników wymagają udostępnienia lokalizacji;
 • pomoże zlokalizować twoje urządzenie, jeśli zostało skradzione;
 • pomoże zlokalizować osobę, która zaginęła – na podstawie logowania telefonu do stacji nadawczej można ustalić, gdzie ona jest lub w jakim kierunku zmierza;
 • pozwala zadbać o bezpieczeństwo pociechy – ważne, aby smartfon dla dziecka był wyposażony w GPS oraz aplikację, która informuje rodzica o tym, gdzie aktualnie znajduje się podopieczny.

 

W komunikatorach internetowych możesz udostępnić swoje aktualne położenie znajomym lub członkom rodziny – dzięki temu zobaczą, że stoisz w korku lub będą mieć pewność, że bezpiecznie dotarłeś do domu po spotkaniu. Pamiętaj, że funkcja lokalizacji działa prawidłowo tylko wtedy, gdy masz zasięg. 

Jak wyłączyć udostępnianie lokalizacji?

Większość użytkowników smartfonów korzysta z wyszukiwarki Google oraz wielu narzędzi, jakie ona oferuje (m.in. Gmail, Google Meet, Google Docs, Google Maps). Niektóre z nich są równie funkcjonalne z włączoną lokalizacją, co z wyłączoną.

 

Aby wyłączyć lokalizację Google w iPhonie:

 • przejdź do ustawień aplikacji w swoim urządzeniu;
 • wybierz i wyłącz opcję „Lokalizacja”;
 • wybierz opcję Google i wyłącz opcję „Usługi lokalizacyjne”;
 • jeśli chcesz wyłączyć lokalizację dla wszystkich apek, wybierz opcję „Zarządzaj aplikacjami”, a następnie wyłącz opcję „Lokalizacja dla wszystkich aplikacji”. Nie zapomnij zapisać zmian. 

 

Jeśli chcesz wyłaczyć lokalizację Google w smartfonie z androidem:

 • przejdź do ustawień konta Google, z którego korzystasz w swoim urządzeniu (np. przez aplikację Google);
 • wyszukaj opcję „Lokalizacja”;
 • w ustawieniach „Dokładna lokalizacja” wybierz „Nie używaj”.
 • A jeśli chcesz wyłączyć lokalizację dla wszystkich apek w androidzie, w ustawieniach urządzenia wyszukaj „Lokalizacja” (Połączenia->Lokalizacja) i przesuń suwak w lewo przy tej opcji.

 

Jeżeli zależy ci na wyłączeniu lokalizacji tylko w jednej konkretnej apki, zmień to na poziomie uprawnień aplikacji i nie zezwalaj na dostęp do lokalizacji.

Czy warto udostępniać swoją lokalizację online? Możliwe zagrożenia

Udostępnianie lokalizacji online niesie ze sobą pewne zagrożenia, jeśli np. na twoich zdjęciach w mediach społecznościowych pojawiają się geoznaczniki. Oznaczanie swojej lokalizacji w tej przestrzeni może dać pole do działania nieuczciwym osobom, które na tej podstawie będą mogły poznać twój adres lub dowiedzą się, że właśnie nie ma cię w domu. Jeśli informujesz użytkowników social mediów o swojej lokalizacji podczas egzotycznych wakacji, pośrednio przekazujesz im wiadomość na temat swojego statusu materialnego. Może to być pewna zachęta dla złodziei.

 

Używanie lokalizacji w telefonie wiąże się z różnymi zagrożeniami, jednak na pierwszym planie znajdują się praktyczne zastosowania tej funkcji oraz jej liczne zalety. 

 

Ładowanie