17.05.2023
← Blog

Smartfon dla dziecka – jak wybrać odpowiedni model?

Współcześnie trudno wyobrazić sobie życie bez smartfona. Na pewnym etapie z urządzeń mobilnych zaczynają korzystać również dzieci. Ważne, aby dostosować telefon do ich potrzeb i zapewnić im maksymalne bezpieczeństwo. Jak wybrać dobry smartfon dla dziecka?

Zdecydowałeś się na to, by kupić smartfon dla dziecka? Zanim zaczniesz przeglądać konkretne modele, zastanów się, jakie cechy powinno mieć urządzenie mobilne, z którego będzie korzystać twoja pociecha. Pozwoli ci to dokonać idealnego wyboru. Dobry smartfon dla dziecka powinien być trwały, wytrzymały i bezpieczny, a także mieć wygodne funkcje. Podpowiadamy, na co konkretnie zwrócić uwagę.
 

Jaki smartfon dla dziecka wybrać? Trwałość i wytrzymałość sprzętu to podstawa

 

Dobry smartfon dla dziecka powinien być przede wszystkim wytrzymały. Nawet dorosłemu zdarza się zalać lub zrzucić urządzenie na podłogę, a w przypadku najmłodszych takie ryzyko rośnie. Zwróć więc uwagę na sprzęt, który nie ulegnie uszkodzeniu w takiej sytuacji. Sprawdź, czy obudowa telefonu jest odpowiednio mocna. W przypadku smartfona dla dziecka dobrym rozwiązaniem jest model pyło- i wodoszczelny. Warto też dokupić do niego ochronne etui, To dodatkowe zabezpieczenie telefonu. Najbardziej odporne na uszkodzenia jest tzw. etui pancerne.

 

Wybierając smartfon dla dziecka, zwróć też uwagę na wyświetlacz danego modelu. Jest on szczególnie narażony na uszkodzenia takie jak pęknięcia czy porysowanie. Najlepiej wybrać więc telefon, którego wyświetlacz wykonano z mocnego szkła (zalecane jest Gorilla Glass). Możesz dodatkowo zabezpieczyć go specjalną folią ochronną, która niweluje ryzyko powstania zarysowań.

 

Warto też spojrzeć na kwestię wytrzymałości pod innym kątem. Chodzi tu o to, jak mocna jest bateria sprzętu. Dobry smartfon dla dziecka powinien mieć pojemny akumulator. Dzięki temu istnieje większa szansa, że urządzenie mobilne nie rozładuje się przez cały dzień i nawet jeśli twoja pociecha będzie go intensywnie używać, w każdej chwili bez problemu się z nią skontaktujesz.

Łatwy w obsłudze i mały smartfon dla dziecka

To, jaki jest najlepszy smartfon dla dziecka, w dużej mierze zależy od wieku twojej pociechy. Nastolatkowie często sami potrafią określić swoje potrzeby. W przypadku młodszych to ty musisz zastanowić się, czego tak naprawdę potrzebują. Jeśli kupujesz pierwszy smartfon dla dziecka, powinieneś zwrócić uwagę na rozmiar urządzenia. Ważne, aby było ono wygodne dla młodego użytkownika. Ponieważ ręce dzieci są mniejsze, warto wybrać niezbyt duży telefon – będzie dzięki temu bardziej poręczny. Optymalna przekątna ekranu to około 6 cali. Taki smartfon dla dziecka można swobodnie trzymać w ręce, w dodatku zmieści się w kieszeni. Jest też wystarczająco duży, by zapewnić komfortowe użytkowanie.

 

Oprócz tego pamiętaj, że pierwszy smartfon dla dziecka powinien być prosty w obsłudze i mieć przejrzysty interfejs. Dzięki temu twoja pociecha szybko nauczy się, jak z niego korzystać i bez trudu znajdzie potrzebne funkcje.

Smartfon dla dziecka z dużą pamięcią

Kupując smartfon dla dziecka, przyjrzyj się też, jaką pamięć mają poszczególne modele. Zasada jest prosta – im większa, tym lepiej. Oczywiście najmłodszym nie będzie to aż tak potrzebne, jeśli jednak chcesz, by urządzenie służyło kilka lat, warto o to zadbać wcześniej. Dzięki odpowiednio dużej pamięci możliwe będzie przechowywanie na telefonie większej liczby zdjęć, filmików, a także aplikacji.

Jakie funkcje ma dobry smartfon dla dziecka?

Odpowiedni smartfon dla dziecka powinien być wyposażony w szereg funkcji. Ważne, aby miał lokalizator GPS – zwiększa to bezpieczeństwo, zwłaszcza jeśli dodatkowo pobierzesz aplikację, która pozwala określić, gdzie znajduje się w danym momencie twoja pociecha.
 

Znaczenie mają również kwestie łączności. Pod tym względem współczesne smartfony są do siebie podobne – obsługują 4G LTE, Wi-Fi oraz Bluetooth.

 

Wybierając smartfon dla dziecka, zwróć też uwagę na funkcje multimedialne urządzenia. Istotny jest dobry aparat fotograficzny. Dzieci i młodzież cenią tę funkcję, ponieważ pozwala im nagrywać krótkie filmiki i robić zdjęcia dokumentujące ważne wydarzenia, wakacje itd. Przedni aparat przydaje się także podczas rozmów wideo.

 

Poza podstawowymi funkcjami smartfon dla dziecka można rozbudowywać o kolejne aplikacje, takie jak program do słuchania muzyki czy aplikacje edukacyjne. Pamiętaj jednak, aby kontrolować uprawnienia aplikacji na telefonie, ponieważ zwiększy to bezpieczeństwo twojej pociechy. Ponadto powinieneś nadzorować dostęp dziecka do poszczególnych programów i w razie potrzeby odpowiednio go ograniczać.

Bezpieczny smartfon dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Kluczową kwestią jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa. Jeśli o nią zadbasz, nie będziesz musiał się martwić, gdy pod Twoją nieobecność pociecha będzie korzystać z telefonu. Czym powinien charakteryzować się bezpieczny smartfon dla dziecka? Bardzo ważne jest to, czy ma konkretne funkcje, takie jak np. blokowanie niepożądanych treści lub wybranych aplikacji (tzw. kontrola rodzicielska), zastrzeżenie numeru, kontrolowanie i ograniczanie czasu spędzanego przed ekranem telefonu oraz opcje wspomagające ochronę przed cyberprzemocą. Na szczęście współcześnie nietrudno o bezpieczny smartfon dla dziecka. Nawet jeśli urządzenie automatycznie nie ma wgranych pewnych funkcji, dostęp do wielu z nich można uzyskać poprzez zainstalowanie odpowiedniego oprogramowania.

Ładowanie