07.02.2023
← Blog

Jak włączyć krokomierz w telefonie? Obserwuj ilość kroków i kontroluj swoją dzienną aktywność

Dbanie o odpowiednią dzienną dawkę aktywności fizycznej jest ważne dla zachowania dobrej kondycji i zdrowia. Obecnie pozwalają kontrolować ją specjalne aplikacje na smartfona. Jedną z nich jest krokomierz. Pozwala określić, ile kroków zrobiłeś np. danego dnia. Może to motywować, by chodzić więcej i częściej, co dobrze wpłynie na formę. Jak działa aplikacja krokomierz w telefonie?

Krokomierz w telefonie to bardzo przydatne narzędzie, dzięki któremu możesz wspierać swoją aktywność fizyczną. Zasady działania są naprawdę proste. Aby móc korzystać z jego dobrodziejstw, wystarczy zainstalować go na smartfonie. Dostępne jest wiele aplikacji typu krokomierz – wybór jednej z nich zależy w dużej mierze od indywidualnych preferencji.

Czym jest aplikacja krokomierz?

Krokomierz to inaczej pedometr. Zwyczajowo mianem tym określa się przenośny sprzęt elektroniczny o charakterze pomiarowym, który zlicza zrobione kroki i przebytą odległość. Współcześnie jednak nie trzeba już mieć oddzielnego urządzenia. Dostępny jest krokomierz w telefonie, co stanowi niezwykle wygodne rozwiązanie. Służy on temu samemu – stanowi po prostu licznik kroków. Pozwala monitorować czas codziennego chodzenia i pokonywane odległości, a w zależności od rodzaju aplikacji określa również np. liczbę spalonych kalorii. Umożliwia to kompleksowe kontrolowanie codziennej, typowej aktywności fizycznej, którą wykonuje każdy z nas.

Warto przy tym wiedzieć, że krokomierz mają w sobie np. niektóre aplikacje do biegania lub monitorujące ogólny stan aktywności fizycznej lub zdrowia. Istnieją także osobne narzędzia, będące wyłącznie licznikiem kroków. Działają one na każdym współczesnym smartfonie. Nieistotny jest jego model ani to, czy obowiązuje cię oferta na abonament, czy na kartę. Wystarczy, że wiesz, jak zainstalować krokomierz – wówczas bez problemu możesz korzystać z aplikacji.

Jak działa krokomierz w telefonie?

Aplikacje typu krokomierz mają bardzo prosty schemat działania. Opiera się on o funkcjonowanie specjalnych czujników. Kroki liczone są przy pomocy tzw. akcelerometru, czyli inaczej przyspieszeniomierza, który umożliwia wykrywanie ruchu oraz przyspieszenia o charakterze liniowym i kątowym. Tym samym określa on położenie i prędkość przemieszczania się smartfona, a sam krokomierz odpowiada za odpowiednie przetwarzanie tych danych. Efektem tego jest określenie liczby kroków wykonanych przez użytkownika telefonu. Warto przy tym wiedzieć, że najdokładniejszy krokomierz to taki, który jest zainstalowany na smartfonie mającym nie tylko akcelerometr, lecz także GPS.

Co ciekawe, krokomierz w telefonie zazwyczaj działa zarówno w trybie online, jak i offline. Aby z niego korzystać, nie musisz więc włączać internetu. Ponadto działa on w tle, dlatego nie zużywa zbyt wiele baterii w urządzeniu. Jeżeli jednak licznik kroków jest częścią bardziej zaawansowanej aplikacji, musisz liczyć się z tym, że jej niektóre funkcje do poprawnego działania będą wymagać połączenia z siecią.

Jaki krokomierz na telefon wybrać?

Najlepszy krokomierz to taki, który spełnia oczekiwania konkretnego użytkownika. Jeśli chodzi o dokładność takich aplikacji, w przypadku większości popularnych narzędzi tego typu jest ona satysfakcjonująca. Warto przy tym wiedzieć, że istnieją ich płatne wersje z różnymi dodatkowymi funkcjami. Dostępna jest też oczywiście niejedna aplikacja krokomierz na telefon za darmo – po polsku lub po angielsku.

Dobrym pomysłem jest wybór aplikacji przeznaczonej dla danej marki telefonów. W przypadku iPhone’ów krokomierz został wbudowany w Zdrowie Apple. Użytkownicy Samsungów mogą z kolei skorzystać z aplikacji Samsung Health, osoby używające smartfonów Xiaomi – Mi Steps Tracker, a posiadacze sprzętu Huawei – Zdrowie Huawei. Popularnością cieszą się jednak również inne aplikacje krokomierz. Uniwersalnym rozwiązaniem dla użytkowników smartfonów z Androidem jest Google Fit. Inne, znane i lubiane oprogramowanie na telefon służące do liczenia kroków to m.in. Pacer, Accupedo Pedometr, Steps App oraz Krokomierz – Licznik Kroków.

Czy warto mieć aplikację krokomierz w telefonie?

Nawet najprostsza, darmowa aplikacja typu krokomierz w telefonie może okazać się niezwykle przydatna. Robienie odpowiedniej liczby kroków (zalecane jest 10000 kroków dziennie) ma bowiem duży wpływ na zdrowie i kondycję. Niestety chodzenie to często niedoceniana forma aktywności fizycznej. To błąd, ponieważ daje ono szereg korzyści, zwłaszcza jeśli chodzi się odpowiednio dużo. Pozytywnie wpływa to m.in. na nastrój, zwiększa odporność i wydolność organizmu oraz poprawia ciśnienie tętnicze. Pomaga także w spalaniu kalorii. Krokomierz, podobnie jak aplikacje do liczenia kalorii, jest doskonały dla osób, które chcą schudnąć. Tak naprawdę przyda się jednak każdemu, komu zależy na zdrowiu i dobrej formie. Używanie krokomierza zwiększa bowiem motywację do chodzenia, a także pozwala monitorować codzienny poziom aktywności i bardziej świadomie planować tego typu wysiłek.

Jak włączyć krokomierz w telefonie?

Kwestia tego, jak włączyć krokomierz w telefonie, jest banalnie prosta. Cały proces to tylko kilka kliknięć. Najpierw zainstaluj krokomierz, wybierając odpowiednią aplikację (wyjątkiem są domyślnie zainstalowane na urządzeniach Zdrowie Apple i Samsung Health). Apki można znaleźć w Sklepie Play (smartfony z Androidem) lub w App Store (smartfony z iOS) – w ich wyszukiwarkę wpisz hasło „krokomierz” lub konkretną nazwę oprogramowania, a następnie je pobierz. Później po prostu otwórz aplikację i ustaw krokomierz, wpisując potrzebne dane (może to być wiek, waga itp.; pamiętaj, że każdy program ma nieco inne wymagania oraz funkcje). Ponadto udziel zgody na śledzenie lokalizacji i zezwól na działanie krokomierza w tle.

 

Ładowanie