19.09.2022
← Blog

Backup – co to znaczy? Czy kopia zapasowa w telefonie jest przydatna?

Smartfon to prawdziwy skarbiec pełen różnorodnych danych. Niektóre są mniej, inne bardziej ważne – wszystkie warto jednak zabezpieczyć na wypadek potencjalnej utraty. Najlepiej zrobić więc backup, czyli tzw. kopię zapasową. To bardzo proste, a przy tym może zaoszczędzić wiele niepotrzebnego stresu i problemów. Co to jest kopia zapasowa i dlaczego warto ją wykonać?

Choć technologie cały czas się rozwijają, nie istnieją bezawaryjne smartfony. Warto mieć to na uwadze, zwłaszcza gdy na telefonie przechowujemy ważne dla siebie dane – zarówno prywatne zdjęcia, jak też informacje związane z pracą. Dobrze jest więc zawczasu wykonać ich kopię zapasową, przykładowo na wypadek uszkodzenia urządzenia mobilnego. Taki backup ochroni wiele danych przed bezpowrotną utratą.

Co to jest backup? Definicja terminu

Anglojęzyczny termin „backup” to po polsku kopia zapasowa lub kopia bezpieczeństwa. To tłumaczenie dobrze oddaje jego charakter. Pojęcie backup odnosi się bowiem do skopiowania danych z telefonu lub komputera. Pozwala to później na ich odtworzenie i łatwe przywrócenie, na wypadek gdyby oryginalne pliki uległy uszkodzeniu lub zostały utracone. Warto przy tym podkreślić, że kopia zapasowa nie jest tożsama z archiwizacją.

Backup może zostać wykonany lokalnie lub online. To pierwsze rozwiązanie polega na skopiowaniu danych na nośnik o charakterze zewnętrznym (może nim być np. karta pamięci lub pendrive). Druga opcja pozwala na utworzenie kopii bezpieczeństwa poprzez zapisanie danych w chmurze. W przypadku smartfonów najwygodniej jest zastosować backup online. Można go zrobić zarówno na urządzeniach z systemem Android, jak również iOS.

Co to jest kopia zapasowa w telefonie?

Wiedząc, co to znaczy backup, warto zastanowić się, jakie dane znajdujące się na smartfonie można w praktyce dzięki niemu zabezpieczyć. Kopia bezpieczeństwa to bardzo kompleksowe rozwiązanie. Dzięki temu może zawierać wszystkie kluczowe dane z perspektywy użytkownika. Jej stworzenie pozwala na późniejsze odzyskanie między innymi kontaktów, historii połączeń, SMS-ów i MMS-ów, danych znajdujących się w kalendarzu, zapisanych lub ściągniętych plików, notatek, zdjęć, materiałów wideo, zapisanych sieci WiFi, tapet, ustawień poczty elektronicznej oraz innych aplikacji.

Dowiedz się również: Jak działa WiFi Calling, czyli „dzwonienie przez WiFi”?

Dlaczego warto zadbać o kopię bezpieczeństwa?

Dzięki backupowi można zachować ważne dane (zarówno prywatne, jak i chociażby firmowe), gdy dojdzie do zniszczenia (np. przypadkowego zalania) lub awarii sprzętu. Wówczas nie zawsze istnieje możliwość ponownego włączenia urządzenia. Oczywiście, można spróbować odzyskać dane, zwracając się do specjalisty, jednak wiąże się to z dość wysokimi kosztami takiej usługi.

Kopia zapasowa przyda się również w przypadku kradzieży lub zgubienia smartfona, gdy w żaden inny sposób nie da się odzyskać zgromadzonych na nim danych. Oprócz tego backup jest ratunkiem w sytuacji przypadkowego usunięcia plików, zainfekowania smartfona złośliwym oprogramowaniem lub utraty danych podczas aktualizacji systemu, która zakończyła się niepowodzeniem. Dodatkowo można go wykorzystać, chcąc przenieść dane ze starego telefonu na nowy.

Przeczytaj także: Zgubiłeś smartfona lub został on skradziony? Oto co powinieneś zrobić!

Jak zrobić backup danych telefonu w chmurze?

Zrobienie backupu danych nie jest trudne. Najlepiej zrobić to w chmurze. Sposób stworzenia kopii bezpieczeństwa zależy od tego, jaki system operacyjny ma konkretny smartfon. Warto prześledzić, jak krok po kroku wygląda ten proces zarówno w przypadku iOS, jak i Androida.

Kopia zapasowa na smartfonie z iOS

  1. Połącz smartfona z siecią WiFi.
  2. Otwórz „Ustawienia” i stuknij w swoje imię i nazwisko.
  3. Znajdź i włącz usługę iCloud.
  4. Przejdź do opcji oznaczonej jako „Backup”, a następnie „Utwórz backup teraz”.

Ta metoda pozwala na ręczne wykonanie backupu w wybranym przez siebie momencie. Aby kopia zapasowa każdego dnia była tworzona automatycznie, wystarczy włączyć opcję „Backup” w iCloud.

Backup dla urządzenia mobilnego z Androidem

  1. Wejdź w aplikację „Ustawienia”.
  2. Stuknij napis „Google”, a następnie przejdź do opcji „Kopia zapasowa”.
  3. Wybierz opcję „Utwórz kopię zapasową teraz”.

W ten sposób można zarówno utworzyć kopię zapasową ręcznie, jak i skonfigurować automatyczne wykonywanie backupu. W tym drugim przypadku, za pierwszym razem konieczne może okazać się wybranie opcji „Kopia zapasowa w Google One”. Następnie wystarczy postępować zgodnie ze wskazówkami, które pojawią się na ekranie. Pierwsze zrobienie backupu w ten sposób może zająć do 24 godzin.

Sprawdź także: Jak zresetować telefon do ustawień fabrycznych? Na czym polega miękki i twardy reset?

Ładowanie