02.01.2023
← Blog

Dlaczego warto korzystać z trybu „nie przeszkadzać”? Zalety rozwiązania

Współczesne smartfony mają wiele ciekawych funkcji dodatkowych, które przydają się w różnych sytuacjach. Takim rozwiązaniem jest tryb „nie przeszkadzać”. To dość niedoceniana opcja, która może okazać się bardzo użyteczna. Jak działa tryb „nie przeszkadzać” i kiedy warto go włączyć?

Smartfon to ważne urządzenie, które większości osób towarzyszy przez dużą część dnia. Jak wiadomo, współcześnie nie służy wyłącznie do dzwonienia i odbierania telefonów. Co więcej, czasami połączenia przychodzące lub inne powiadomienia pojawiające się na ekranie są wręcz niepożądane. Może tak być wtedy, gdy np. jesteś na ważnym spotkaniu biznesowym. W takich sytuacjach przydaje się tryb „nie przeszkadzać”. Warto wiedzieć, czym się charakteryzuje i jak go włączyć.

Co to jest tryb „nie przeszkadzać”?

Tryb „nie przeszkadzać” to bardzo wygodne i użyteczne rozwiązanie. Są w nie wyposażone wszystkie smartfony z systemem Android. Mogą pochodzić od takich marek jak np. Samsung, Xiaomi, Huawei, Sony. W telefonach z systemem iOS opcja „nie przeszkadzać” stanowi jedną z funkcji trybu „skupienie”. Sieć komórkowa, w której działa dane urządzenie, nie ma znaczenia.

Jak działa tryb „nie przeszkadzać”? To bardzo proste. Dzięki włączeniu tej funkcji następuje wyciszenie wszelkich połączeń, powiadomień i alertów. Nie słychać więc dźwięków, nie czujesz wibracji telefonu ani nie widzisz komunikatów na ekranie, nawet jeśli ktoś do ciebie dzwoni czy wysyła SMS lub wiadomość za pośrednictwem aplikacji. Dzięki temu, zgodnie z nazwą trybu, nikt nie przeszkadza ci w tym, co akurat robisz. Przydaje się to w wielu sytuacjach.

Można zatem powiedzieć, że tryb „nie przeszkadzać” ma pewne cechy trybu samolotowego. Nie jest jednak identyczny, ponieważ nie ogranicza ci możliwości korzystania z telefonu. Po jego włączeniu wciąż bez problemu możesz wykonywać połączenia oraz korzystać z transmisji danych komórkowych.

Jakie możliwości daje tryb „nie przeszkadzać”?

Tryb „nie przeszkadzać” łatwo dostosujesz do swoich potrzeb. Ma on bowiem kilka funkcji – mogą one nieco różnić się między sobą w zależności od modelu telefonu. W standardowym trybie następuje wyciszenie wszystkich przychodzących połączeń telefonicznych oraz powiadomień z aplikacji tak długo, jak będzie on włączony. Masz jednak szansę, aby skonfigurować go tak, jak ci wygodnie. Typowe możliwości obejmują:

  • zezwolenie na wyjątki, czyli określenie, które połączenia i powiadomienia wciąż będą się wyświetlać, mimo włączonego trybu „nie przeszkadzać” (wskaż konkretne osoby, które wciąż mogą się do ciebie dodzwonić oraz aplikacje, z których nadal chcesz otrzymywać alerty);
  • włączenie trybu „nie przeszkadzać” tylko wtedy, gdy telefon jest zablokowany (dotyczy urządzeń z Androidem, w sprzęcie z systemem iOS stanowi domyślne ustawienie);
  • automatyczne włączanie trybu „nie przeszkadzać” o wyznaczonych porach dnia;
  • włączanie trybu „nie przeszkadzać” w wybrane dni tygodnia;
  • ustalenie, w jakich godzinach tryb „nie przeszkadzać” będzie aktywny;
  • dostosowanie trybu „nie przeszkadzać” do wydarzeń zaplanowanych w Kalendarzu Google.

 

Jak widać, rozwiązanie daje szereg różnorodnych opcji. Musisz jednak pamiętać, że po jego aktywowaniu nie włącza się przekazywanie połączeń. Są one po prostu odrzucane.

Kiedy przydaje się tryb „nie przeszkadzać”?

Tryb „nie przeszkadzać” ma wiele zalet. Warto włączać go zwłaszcza w kilku sytuacjach. Dobrym przykładem jest spotkanie biznesowe – w końcu w jego trakcie nie chcesz, aby ktoś ci przeszkadzał. Jednocześnie, jeśli czekasz na pilny telefon od konkretnej osoby, możesz odznaczyć ją jako wyjątek – wówczas tylko ona będzie mogła się do ciebie dodzwonić.

W praktyce taka funkcja przydaje się zawsze wtedy, gdy nie chcesz, aby ktoś ci przeszkadzał, albo wiesz, że nie będziesz mieć możliwości odebrania telefonu. Może to być np. wizyta w kinie lub w teatrze, wywiadówka dziecka albo po prostu czas wolny. Tryb „nie przeszkadzać” warto też włączyć w trakcie jazdy samochodem, również wtedy, gdy telefon służy jako GPS – wówczas potencjalne alerty czy połączenia nie będą przeszkadzać w śledzeniu trasy. Ponadto funkcja ta sprawdza się w nocy, gdy śpisz i zażywasz odpoczynku.

Oprócz tego tryb „nie przeszkadzać” może okazać się przydatny, gdy prowadzisz czat wideo za pośrednictwem aplikacji lub korzystasz z opcji Wi-Fi Calling. Dzięki temu nowe połączenie nie zakłóci obecnej rozmowy. Nie można też zapominać o tym, że wyłączenie powiadomień pozwala na ograniczenie szumu informacyjnego. Sprzyja to większemu skupieniu, co ma duże znaczenie w pracy.

Jak ustawić w telefonie „nie przeszkadzać”?

Funkcję tę bardzo łatwo ustawić. Sposób jej włączenia może jednak różnić się w zależności od modelu i systemu operacyjnego smartfona. Przykładowo, tryb „nie przeszkadzać” w Samsungu z Androidem (minimum 9), uruchamia się w następujący sposób:

  1. Odblokuj telefon.
  2. Przesuń palec po ekranie, przeciągając go od górnej krawędzi w dół. Wyświetli się panel powiadomień.
  3. Włącz tryb poprzez kliknięcie opcji „Nie przeszkadzać”.

 

A jak wyłączyć tryb „nie przeszkadzać”? To również banalnie proste. Wystarczy odznaczyć tę funkcję w dokładnie taki sam sposób. Jeśli jednak chcesz skonfigurować to rozwiązanie, po rozwinięciu panelu powiadomień dotknij i przytrzymaj „Nie przeszkadzać”. Otworzy się wówczas menu, w którym możesz pozaznaczać interesujące cię opcje.

Tę funkcję masz również szansę włączyć w smartfonie z systemem iOS. Wejdź w ustawienia, a następnie wybierz tryb skupienia i kliknij „Nie przeszkadzać”. Możesz tam włączyć ją automatycznie lub przejść do konfiguracji.

 

Ładowanie