02.12.2022
← Blog

Jak włączyć przekazywanie połączeń i kiedy przyda się ta usługa?

Przekierowanie połączeń to niezwykle użyteczna usługa. Przydaje się w wielu sytuacjach. Zgodnie z nazwą polega na przekazaniu połączenia na inny numer niż ten, na który dzwoni dana osoba. Można ją uaktywnić na wszystkich telefonach, bez względu na rodzaj systemu operacyjnego. Tę usługę zapewnia też większość operatorów sieci komórkowych, zwłaszcza w przypadku ofert abonamentowych. Jak włączyć przekierowanie połączeń? Dlaczego warto to zrobić?

Przekazywanie połączeń to bardzo przydatne rozwiązanie. Spodoba się przede wszystkim osobom, które mają więcej niż jeden numer telefonu, np. przedsiębiorcom. Dzięki usłudze bez problemu można przekierowywać połączenia z jednego urządzenia na drugie. Funkcję bardzo łatwo przy tym włączyć lub wyłączyć. Warto wiedzieć, na czym w praktyce polega przekierowywanie połączeń.

Co to jest przekierowanie połączeń i jakie są jego rodzaje?

Współcześnie urządzenia mobilne oferują wiele funkcji dodatkowych, które nie są związane z telefonowaniem. Przykładem może być darmowe lokalizowanie telefonu. Dostępne są jednak również ciekawe rozwiązania, które bezpośrednio dotyczą dzwonienia. Jednym z nich jest przekazywanie połączeń. Co to takiego? Usługa ta działa bardzo prosto. Zgodnie z nazwą pozwala na przekazanie połączeń (wszystkich lub jedynie wybranych) z jednego telefonu na drugi. Innymi słowy, dzięki niej osoba, która do ciebie dzwoni, zostanie przełączona na inny numer. Istnieją dwa główne rodzaje takiej funkcji:

  • poczta głosowa – dobrze wszystkim znana usługa, dzięki której w momencie, gdy nie jesteś w stanie odebrać telefonu, osoba dzwoniąca może połączyć się ze specjalnym numerem i nagrać wiadomość, którą będziesz mógł odsłuchać w odpowiadającym ci momencie. Funkcja ta jest automatycznie dostępna u większości operatorów;
  • przekazywanie połączeń na dowolny, wybrany numer – w tym przypadku masz szansę zdecydować, gdzie przekierowany zostanie rozmówca. Funkcję tę należy włączyć.

 

W przypadku przekierowania połączeń na wybrany numer można ustawić, w jakich sytuacjach chce się aktywować tę funkcję. Dostępne opcje to:

  • przekierowanie wszystkich połączeń przychodzących;
  • przekazanie połączeń, jeżeli prowadzisz obecnie inną rozmowę (numer, na który ktoś dzwoni, jest zajęty);
  • przekierowanie połączeń, jeśli po kilku sygnałach nie odbierasz telefonu;
  • przekierowanie rozmów, jeżeli jesteś nieosiągalny (twoje urządzenie jest wyłączone lub poza zasięgiem).

 

Przekierowywanie połączeń można włączyć z poziomu ustawień telefonu lub przy wykorzystaniu jednego ze specjalnych kodów USSD.

W jakich sytuacjach przyda się przekazywanie połączeń?

O ile wiadome jest, czemu służy chociażby zabezpieczenie telefonu przed hakerami, które przyda się każdemu, o tyle przekazywanie połączeń to często mniej oczywista funkcja. Jej najbardziej popularne zastosowanie to poczta głosowa – z tej opcji korzysta wiele osób. Co jednak z przekierowaniem połączeń na wybrany numer telefonu? Takie rozwiązanie przyda się wszystkim tym, którzy mają dwie karty SIM lub używają minimum dwóch smartfonów. Wówczas usługa ta może okazać się bardzo użyteczna w sytuacji, gdy jedno z urządzeń znajduje się poza zasięgiem – dzięki niej wciąż możesz pozostać w kontakcie z potencjalnie dzwoniącymi osobami, np. z klientami firmy.

Przekazywanie połączeń będzie pomocne również wtedy, gdy jeden z telefonów zostawisz w domu. Przykładowo, jeżeli używasz dwóch urządzeń – prywatnego i służbowego, nie musisz cały czas mieć ich obu przy sobie. Możesz przekazać połączenia z prywatnego telefonu na służbowy lub na odwrót, w zależności od potrzeb i sytuacji.

Ponadto przekierowanie rozmów może się przydać, gdy wybierasz się na urlop, podczas którego nie chcesz poświęcać czasu na pracę. Wówczas wystarczy, że przekażesz połączenia na numer swojego współpracownika, zastępcy lub przełożonego. Oczywiście musisz wcześniej ustalić tę kwestię z daną osobą.

Jak włączyć przekierowanie połączeń na telefonie z Androidem?

Usługę możesz aktywować w ustawieniach telefonu. Kwestia tego, jak przekierować połączenia w urządzeniu z system Android, jest bardzo prosta. Najłatwiej, jeśli otworzysz aplikację „Ustawienia” i wyszukasz w lupce hasło „Przekierowanie połączeń” albo „Przekazywanie połączeń”. Po jego kliknięciu pojawi się kilka opcji. Wejdź w tę, którą chcesz włączyć i gotowe.

Przekazywanie połączeń w iPhone’ach

Smartfony z system iOS pozwalają na ogólne przekazywanie połączeń, bez wyboru konkretnej sytuacji. Aby włączyć tę funkcję, wejdź w „Ustawienia”, a następnie naciśnij „Telefon”. Zobaczysz wówczas opcję „Przekazuj połączenia” – należy ją wybrać. Pojawi się tam też miejsce na wpisanie numeru, na który będą przekierowywane połączenia.

Przekierowywanie połączeń przy pomocy kodów USSD

Prostym sposobem na włączenie usługi jest zastosowanie specjalnych kodów USSD. Jak przekierować połączenia przy ich użyciu? To banalnie proste. Wystarczy, że wpiszesz na telefonie odpowiedni kod, a następnie naciśniesz przycisk odpowiadający za dzwonienie. Funkcja ta pozwala na aktywowanie przekierowania połączeń różnego typu. Możesz zastosować takie kody jak:

  • *21*wybrany numer# – następuje bezwarunkowe przekazanie wszystkich połączeń;
  • *67*wybrany numer# – następuje przekierowanie połączeń, gdy numer jest zajęty;
  • *61*wybrany numer# – połączenia są przekierowywane, jeśli numer nie odpowiada;
  • *62*wybrany numer# – dochodzi do przekierowania połączeń, gdy numer jest nieosiągalny.

 

A jak wyłączyć przekierowanie połączeń? Niepotrzebne jest resetowanie telefonu ani inne tego typu działania. Wystarczy, że ponownie wpiszesz odpowiedni kod i zatwierdzisz przyciskiem dzwonienia. Dla powyższych sytuacji będzie to kolejno: #21#, #67#, #61# lub #62#.

 

Ładowanie