04.10.2022
← Blog

Funkcja phone clone – jak działa klonowanie smartfona i jakie dane można w ten sposób przenieść?

Zmiana telefonu wiąże się nie tylko z radością z nowego sprzętu. Konieczne jest też przeniesienie ważnych danych z poprzedniego urządzenia. Ręczne kopiowanie pochłania niestety sporo czasu i energii. A gdyby tak to uprościć? Dzięki funkcji phone clone sprawnie i bezproblemowo można przenieść kluczowe informacje z jednego smartfona na drugi. Jak działa klonowanie telefonu?

Smartfony są dziś prawdziwym skarbcem rozmaitych danych. Przechowujemy na nich nie tylko numery kontaktowe, lecz także dokumenty, zdjęcia, muzykę i wiele więcej. Aby przenieść przydatne dane ze starego telefonu na nowy, wystarczy zastosować funkcję phone clone, czyli klonowanie telefonu. Wszystko odbywa się bez dodatkowych urządzeń, a do tego jest bezpłatne. Telefon można sklonować na różne sposoby, w zależności od rodzaju urządzenia.

Co to jest phone clone i jakie dane pozwala przenieść?

Phone clone to ogólny termin oznaczający klonowanie telefonu. Innymi słowy, to kopiowanie wszystkich ważnych danych, które znajdują się w pamięci urządzenia. Takie rozwiązanie pozwala w łatwy sposób przenieść je na inny telefon, bez potrzeby stosowania laptopa czy kabla USB. Wszystko odbywa się bezprzewodowo.

Dzięki phone clone można przenieść rozmaite dane, takie jak m.in.:

 • historia połączeń;
 • lista kontaktów;
 • wiadomości tekstowe i multimedialne (SMS i MMS);
 • filmy;
 • zdjęcia;
 • pliki z muzyką;
 • dokumenty;
 • pobrane aplikacje;
 • dane aplikacji (np. hasła).

Choć funkcję phone clone stosuje się głównie wtedy, gdy wymienia się starego smartfona na nowy, to nie jest jedyna opcja. Dzięki niej czasami można także wykonać backup – kopia zapasowa w telefonie przydaje się w wielu sytuacjach. Okazuje się pomocna np. w przypadku kradzieży lub zgubienia urządzenia. Pomaga również odzyskać dane z uszkodzonego telefonu.

Klonowanie telefonu w urządzeniach z Androidem

To, jak działa funkcja phone clone, zależy od konkretnego smartfona. Klonowanie telefonu z systemem Android jest banalnie proste. Najlepiej wykorzystać do tego chmurę Google. Wystarczy wówczas podłączyć nowe i stare urządzenie do sieci Wi-Fi, zalogować się na obu z nich na swoje konto Google, a następnie na starym smartfonie otworzyć ustawienia aplikacji Google, kliknąć „Kopia zapasowa” oraz „Utwórz kopię zapasową”. Na drugim smartfonie powinno wyświetlić się zapytanie dotyczące przywracania danych. Wtedy należy wybrać opcję „Przenieś dane z: Kopia zapasowa z chmury”. I gotowe! Dane zostały skopiowane na nowy sprzęt. Bez obaw można zabrać się za czyszczenie pamięci telefonu, którego już się nie będzie używać. To ważne np. wtedy, gdy chce się sprzedać stare urządzenie.

Jak działa aplikacja Phone Clone Huawei?

Klonowanie telefonu to funkcja dostępna w wielu modelach smartfonów. Firma Huawei stworzyła jednak specjalną aplikację Phone Clone przeznaczoną dla użytkowników ich urządzeń. Warto zaznaczyć, że apka działa na smartfonach różnych marek – zarówno tych z Androidem, jak i z iOS. Pozwala jednak na skopiowanie ich danych wyłącznie na telefon Huawei.

Aplikacja Phone Clone Huawei jest bardzo prosta w obsłudze. Aby skorzystać z jej możliwości, należy zainstalować ją zarówno na starym, jak i na nowym urządzeniu. Obsługa Phone Clone krok po kroku wygląda następująco: 

 1. Uruchom aplikację Phone Clone na starym smartfonie i naciśnij „To stary telefon”.
 2. Otwórz Phone Clone na nowym telefonie Huawei i wybierz opcję „To nowy telefon”.
 3. Na nowym telefonie wybierz rodzaj sprzętu, z którego chcesz skopiować dane.
 4. Kiedy na nowym telefonie utworzony zostanie hot spot wraz z hasłem dostępu do sieci, wprowadź wygenerowane w ten sposób hasło na starym sprzęcie.
 5. Wybierz dane, które chcesz przetransferować na nowe urządzenie.

I to wszystko – Phone Clone Huawei sklonuje wybrane dane.

Klonowanie telefonu Samsung

Warto wiedzieć, że istnieje też specjalna opcja klonowania telefonu między urządzeniami marki Samsung. Firma stworzyła do tego aplikację Smart Switch. Aby skopiować przy jej pomocy dane, należy zainstalować ją na starym i nowym smartfonie, a później oba urządzenia podłączyć do sieci Wi-Fi. Następnie trzeba otworzyć apkę na smartfonie, który chce się sklonować, wejść w „Ustawienia” oraz nacisnąć kolejno „Konta i kopia zapasowa” i „Smart Switch”. Na drugim urządzeniu należy z kolei wybrać „Odbierz dane”, a później „Bezprzewodowo” (inną opcją jest też skorzystanie z przesyłu przy pomocy kabla USB). Teraz na dotychczas używanym telefonie wystarczy nacisnąć „Przesyłanie danych” i wybrać, które z nich chce się sklonować. Na nowym sprzęcie powinno się wyrazić zgodę na połączenie i wykonanie kopii.

Kopiowanie zawartości telefonu w obrębie systemu iOS

Kopiowanie zawartości telefonu możliwe jest również w obrębie urządzeń z systemem iOS. Chcąc przenieść dane ze starego iPhone’a na nowy, można m.in. skorzystać z opcji „Szybki Start”. Wystarczy wówczas włączyć tę funkcję, zbliżyć do siebie oba urządzenia, a następnie postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie. Inną opcją jest wykorzystanie rozwiązania chmurowego, czyli iCloud. Wymaga to stworzenia kopii zapasowej starego telefonu. Następnie po włączeniu nowego iPhone’a powinno się podłączyć go do Wi-Fi, a w menu „Aplikacje i dane” wybrać „Odtwórz z backupu w Cloud”. Kolejne kroki to zalogowanie się do usługi i wybranie kopii zapasowej, którą chce się przywrócić.

Przeczytaj także: Jak połączyć telefon z telewizorem? Praktyczne porady

 

Ładowanie