18.07.2022
← Blog

Jak działa żyroskop w telefonie i jak go włączyć?

Nowoczesne smartfony są wyposażone w rozmaite czujniki, których zadaniem jest zwiększenie funkcjonalności urządzenia i ułatwienie obsługi użytkownikowi. Jednym z takich rozwiązań jest żyroskop w telefonie, który wykorzystuje się m.in. podczas używania niektórych gier i aplikacji. Sprawdź, jak włączyć żyroskop w telefonie i jakie telefony mają żyroskop.

Żyroskop jest urządzeniem wykorzystywanym do wykonywania pomiarów położenia kątowego. Jako pierwszy skonstruował go Jean Foucault w 1852 roku.

Czym jest żyroskop w telefonie?

Żyroskop umożliwia obserwację obrotu ciała, do którego jest przymocowany czujnik pomiaru położenia. To urządzenie powszechnie wykorzystywane w nawigacji do wskazywania kierunku w samolotach, statkach i śmigłowcach, a także w smartfonach oraz innych sprzętach mobilnych i elektronicznych. Dzięki odkryciu francuskiego fizyka pilot może dokładnie określić położenie maszyny względem ziemi nawet w najgorszych warunkach atmosferycznych i przy zerowej widoczności.

 

Żyroskop do telefonu to niewielki czujnik, który potrafi precyzyjnie określić, w jakiej orientacji znajduje się smartfon (względem określonego pionu i poziomu). Najczęściej jest zbudowany z blaszek, które wibrują pod wpływem ruchów telefonu. W zależności od ciśnienia blaszane płytki drgają z różną częstotliwością – im ciśnienie wyższe, tym szybsze ruchy blaszek – i to właśnie te wibracje są odczytywane jako zmiany położenia przestrzennego.

 

Dowiedz się także: Wyszukiwanie obrazem na urządzeniach w systemach Android i Iphone

Po co żyroskop w telefonie?

Szczegółowe określenie orientacji to parametr, który pozwala uniknąć konieczności użytkowania dodatkowych kontrolerów, np. do:

 

  • automatycznego obracania się ekranu,
  • przesuwania zdjęć w galerii,
  • odbierania lub odrzucania połączenia poprzez odwrócenie telefonu,
  • wykonywania obrazów sferycznych,
  • gier i aplikacji mobilnych sterowanych ruchami urządzenia,
  • stabilizowania obrazu podczas robienia zdjęć lub nagrywania filmów aparatem w telefonie.

 

Niewielki sensor wbudowany do smartfona określa Twoje położenie w świecie wirtualnym na podstawie stanu rzeczywistego. Dzięki niemu, gdy obrócisz telefon w prawo, na ekranie gry lub aplikacji zobaczysz to, co dzieje się po prawej stronie. Ta technologia jest wykorzystywana także w grach, które są sterowane joystickiem imitującym prawdziwą kierownicę i tworzą złudzenie autentycznej jazdy samochodem. Za sprawą żyroskopu gra rejestruje każdy Twój ruch i przekłada go na działanie wirtualnej kierownicy. 

 

Sprawdź także: Aplikacja do nagrywania rozmów telefonicznych – jaką warto polecić?

 

Jak włączyć żyroskop w telefonie?

W większości urządzeń mobilnych żyroskop aktywuje się automatycznie podczas pierwszego uruchomienia nowego smartfona. Jeżeli jednak do tego nie dojdzie, żyroskop można włączyć manualnie. W tym celu z ekranu głównego przejdź do paska powiadomień i odszukaj ikonę o nazwie „Autoobrót”, przedstawiającą telefon na tle koła. Kliknij ikonę, aby aktywować opcję automatycznego obracania się ekranu – i gotowe! W analogiczny sposób wyłączysz żyroskop w telefonie. Jest to instrukcja dedykowana dla urządzeń z Androidem.

 

Włączenie żyroskopu w telefonach z systemem iOS przebiega inaczej. W tym przypadku sensor nie uruchamia się automatycznie, więc użytkownik, który chce korzystać z czujnika pomiaru położenia, musi go samodzielnie włączyć. Aby tego dokonać, wejdź w menu główne i wybierz zakładkę „Ustawienia”, a następnie „Safari”. Kliknij belkę „Prywatność i zabezpieczenia” i wybierz „Ruch i orientacja”. Po jej zaznaczeniu żyroskop zostanie włączony. 

Jakie telefony mają żyroskop?

Telefony z żyroskopem to większość dostępnych na rynku modeli. Takie smartfony mają w swojej ofercie na przykład: Samsung, Apple, Huawei, Xiaomi, Motorola, Nokia, OPPO, ASUS czy TCL. Podczas zakupu warto jednak dokładnie to sprawdzić, ponieważ w niektórych modelach (głównie starszych) zamiast żyroskopu jest akcelerometr. To czujnik dokonujący pomiarów liniowych, a nie przestrzennych. Mierzy prędkość, ale tylko względem odniesienia do telefonu (nie względem ziemi). 

 

Najlepszą opcją jest wybór urządzenia, które ma żyroskop i akcelerometr. Oba sensory uzupełniają się i sprawiają, że pomiar jest najbardziej wiarygodny. W takich modelach smartfonów margines błędu pomiarowego jest naprawdę minimalny.


Przeczytaj także: Jak zrobić screen na telefonie? Wskazówki

Ładowanie