05.06.2021
← Blog

Jak zrobić screen na telefonie? Wskazówki

Zastanawiasz się, jak zrobić screen na telefonie dotykowym? Wszystko zależy od modelu urządzenia i jego oprogramowania. Poznaj praktyczne porady, jak robić zrzuty ekranu i korzystaj z wygody, jaką daje Ci Twój telefon.

 

Jeśli zrobisz screen na telefonie, zapisane zdjęcie znajdziesz w galerii urządzenia. Smartfon automatycznie tworzy tam folder „Zrzuty ekranu”, gdzie zapisują się wszystkie zapisane w pamięci telefonu pliki. 

Na czym polega robienie screenu na telefonie?

Smartfony mają opcję zachowywania w swojej pamięci zrzutu obrazu z ekranu w formie odrębnego pliku graficznego. Dzięki tej możliwości uchwycisz dowolny screen z filmu, koncertu oglądanego online, zdjęcia czy np. rozmowy na komunikatorze. Zrobienie screenu polega na jednoczesnym wciśnięciu kombinacji klawiszy w smartfonie (zależnie od modelu, producenta i oprogramowania mogą to być przyciski fizyczne lub dotykowe), w niektórych urządzeniach zamiast naciskania klawiszy wystarczy np. przesunięcie dłonią tuż nad ekranem. 

Zobacz także: Jak przywrócić skasowane zdjęcia na smartfonie? To już nie problem!

 

Jak zrobić screen na telefonie z iOS?

O tym, jak zrobić screen rozmowy na Facebooku, sceny filmu, zdjęcia lub jakiegokolwiek innego obrazu, decyduje model urządzenia, układ wbudowanych przycisków i oprogramowanie. 

Jak zrobić screen na telefonie z iOS z funkcją Face ID?

W tym przypadku wciśnij jednocześnie dwa przyciski – boczny (po prawej stronie) i regulowania dźwięku (po lewej stronie). Potem płynnym i dynamicznym ruchem puść oba klawisze w tym samym momencie. Po prawidłowym wykonaniu screenu zobaczysz miniaturę zrzutu ekranu w lewym dolnym rogu na wyświetlaczu swojego telefonu. Możesz dotknąć ją palcem, aby otworzyć i zobaczyć screen, albo przesunąć palcem w lewą stronę, aby ją zminimalizować i ukryć we właściwym folderze. 

Jak zrobić screen na telefonie z iOS z opcją Touch ID?

Jeśli masz smartfona iPhone Touch ID, który ma przycisk boczny w obudowie, do wykonania screenu wykorzystaj klawisz boczny (po prawej stronie) i dotknij przycisk „Początek” (u dołu, na środku pod ekranem). Naciśnij je jednocześnie, a następnie dynamicznie zwolnij dotyk. 

W urządzeniu z opcją Touch ID mającym przycisk górny  proces jest podobny. Różnica polega na tym, że razem z przyciskiem „Początek” wciskasz klawisz górny zamiast bocznego. 

 

Jak zrobić screen na telefonie z Androidem?

Screenshot w urządzeniu z Androidem zależy od budowy telefonu. W modelach z przyciskiem fizycznym jednocześnie wciśnij klawisz zasilania i Home (okrągły przycisk w dolnej części telefonu tuż pod ekranem). Klawisze przytrzymaj przez mniej więcej 2 sekundy, aż usłyszysz dźwięk flesza z aparatu, i puść je w tym samym momencie. 

W nowszych modelach telefonów z Androidem skuteczna może okazać się kombinacja:

  • dolny klawisz regulacji głośności + przycisk zasilania 

lub 

  • dolny przycisk przyciszania dźwięku + klawisz blokady telefonu. 

Niektórzy producenci oferują swoim użytkownikom jeszcze inną ścieżkę do wykonania zrzutu ekranu. Sprawdź, czy jest ona dostępna też na Twoim telefonie: 

  1. Odblokuj urządzenie.

  2. Na ekranie głównym ściągnij palcem górną belkę ekranu telefonu. 

  3. Znajdziesz tam gotowy skrót „Zrzut ekranu”, naciśnij go.

  4. Zwiń belkę.

  5. Screenshot wykona się automatycznie. 

 

Jak ukryć zdjęcia w telefonie?

Wykonane zdjęcia możesz ukryć w swoim telefonie, aby były niedostępne dla innych użytkowników. W tym celu odnajdź w pamięci urządzenia program „Menedżer aplikacji” lub „Menedżer plików” i uruchom go. Jeśli nie możesz go znaleźć, pobierz darmową aplikację ze sklepu internetowego. 

Po otwarciu aplikacji wejdź w pamięć wewnętrzną (tam są przechowywane zdjęcia z Twojego telefonu). Znajdź folder „DCIM”, gdzie domyślnie zapisywane są wszystkie zdjęcia i filmy. Zaznacz ten folder i naciśnij ikonkę z trzema kropkami w prawym dolnym rogu telefonu. Wśród dostępnych opcji wybierz „Zmień nazwę” i przed nazwą „DCIM” dodaj symbol kropki i zatwierdź zmianę („.DCIM”). Właśnie udało Ci się zmienić nazwę folderu, dzięki czemu nie będzie on już widoczny w galerii telefonu. Taką samą czynność możesz wykonać w przypadku zdjęć zapisanych na karcie pamięci. W programie „Menedżer aplikacji” wybierz zakładkę „Karta pamięci” i powtórz poprzednie kroki. W każdej chwili możesz usunąć kropkę z nazwy folderu i sprawić, że Twoje zdjęcia i filmu znowu będą w pełni dostępne w galerii. 

Jeśli mimo zablokowania dostępu do zdjęć zechcesz je otworzyć (np. jednorazowo), wtedy w „Menedżerze aplikacji” wybierz zakładkę „Ustawienia” i włącz funkcję „Wyświetlaj pliki systemowe”. Po obejrzeniu zdjęć wyłącz tę opcję. 


Zobacz także: Jak zgrać zdjęcia z telefonu na komputer? Poznaj 5 prostych trików!

Ładowanie