09.01.2024
← Blog

Jak zmaksymalizować żywotność baterii smartfona? Praktyczne porady i strategie oszczędzania energii

Smartfony pełnią mnóstwo funkcji i trudno sobie wyobrazić codzienne życie bez nich. Nic więc dziwnego, że coraz częściej poruszanym tematem jest efektywna optymalizacja baterii telefonu. Dotyczy to nie tylko odpowiednich ustawień systemu i aplikacji, ale też właściwych nawyków użytkownika. Dzięki stosowaniu poniższych rad możesz znacznie wydłużyć czas pracy baterii w swoim smartfonie.

 

Co najbardziej zużywa baterię smartfona?

Pierwszym krokiem do optymalizacji pracy baterii w smartfonie jest zidentyfikowanie, które elementy i aplikacje najmocniej obciążają akumulator. Można to zrobić, wchodząc w ustawienia systemu Android lub iOS. Następnie wybierz opcję „Bateria”. Tam właśnie sprawdzisz, które procesy zużywają najwięcej energii.

Wielu producentów smartfonów oferuje również tryb oszczędzania baterii, który pozwala na wydłużenie czasu pracy urządzenia. W zależności od ustawień tryb będzie automatycznie ograniczać działanie części aplikacji lub procesora bądź dostosowywać jasność ekranu, by urządzenie mogło działać dłużej. Warto także ręcznie zarządzać uruchomionymi aplikacjami i na bieżąco zamykać te, z których w danej chwili nie korzystasz.

Ogranicz liczbę powiadomień

Bardzo duża liczba powiadomień nie tylko utrudnia korzystanie z telefonu, lecz także może skracać jego żywotność. Musisz pamiętać, że właściwie każda taka wiadomość to swego rodzaju dodatkowe obciążenie dla urządzenia. Dlatego rozważ ograniczenie liczby powiadomień przychodzących z różnych programów. Możesz to zrobić, edytując uprawnienia aplikacji w ustawieniach systemu.

Kontroluj aktywność i jasność ekranu

Optymalizacja baterii w telefonie to także kwestia czasu, po którym ekran się wyłącza, kiedy nie wykonujesz na nim żadnych czynności. Dotyczy to w szczególności opcji Always On Display – odpowiada ona za to, że wyświetlacz w ogóle nie gaśnie po zablokowaniu, co jest bardzo energochłonne. Również sama jasność ekranu ma duży wpływ na zużycie baterii: im świeci mocniej, tym więcej zużywa energii. Dobrą praktyką jest dostosowywanie jasności ekranu do warunków, w jakich korzystasz z urządzenia. Coraz więcej smartfonów może też to robić automatycznie.

Dźwięk i wibracje

Siła wibracji oraz natężenie dźwięku także nie pozostają bez wpływu na akumulator. Zastanów się, czy w ogóle potrzebujesz włączonych wibracji, jeśli w danym momencie nie korzystasz z trybu cichego. Podobnie jest z dźwiękiem: obecnie smartfony służą także do oglądania seriali czy filmów, a każda taka sesja znacząco zużywa dane. Nie zawsze więc wszystkie suwaki głośności muszą być ustawione na maksymalnym poziomie.

Wyłączaj GPS i lokalizację

Jeśli szukasz skutecznego sposobu na to, jak zwiększyć wydajność baterii w telefonie, koniecznie sprawdź status takich funkcji jak udostępnianie lokalizacji oraz GPS. To o tyle istotne, że coraz więcej aplikacji korzysta z takich opcji. Wyrób sobie nawyk ich blokowania w chwilach, gdy nie są ci potrzebne. Możesz też ograniczyć dostęp do usług lokalizacyjnych dla poszczególnych aplikacji.

Wyłączaj nieużywane moduły

Nieużywane moduły łączności (Bluetooth, hotspot czy NFC) mogą zużywać energię baterii. Chociaż docelowo często są uruchamiane tylko na chwilę, np. na potrzeby konkretnego programu, szybko zapomina się o ich działaniu w tle. Dlatego warto monitorować te funkcje i wyłączać je, kiedy nie są potrzebne. Zwróć również uwagę, czy w danym momencie masz dostęp do sieci Wi-Fi, z której korzystanie jest bardziej energooszczędne niż w przypadku transmisji danych.

Tryb samolotowy

Gdy potrzebujesz ograniczyć pracę baterii w trybie doraźnym, uruchom po prostu tryb samolotowy. Sprawi on, że urządzenie nie będzie mogło wykonywać ani odbierać połączeń, przejdzie w tryb offline, a wiele opcji zostanie wyłączonych. Czasem może to być jedyny sposób, by bateria działała trochę dłużej. Jeśli np. spodziewasz się ważnego telefonu, już wcześniej pomyśl o skonfigurowaniu przekazywania połączeń na czas, gdy smartfon będzie w trybie samolotowym.

Właściwie ładuj baterię 

W nowszych modelach smartfonów zamontowane są zazwyczaj baterie litowo-jonowe oraz polimerowo-jonowe. Nie mają one tzw. efektu pamięci, co w dużym skrócie oznacza, że lepiej ładować je częściej i nie doprowadzać do ich całkowitego rozładowania. Wielu producentów zaleca ładowanie baterii np. do 80% jej pojemności, zamiast do maksimum, bo ma to pozytywny wpływ na ich żywotność.

 

Ładowanie