06.06.2023
← Blog

Na czym polega przechowywanie danych w chmurze internetowej?

Ilość danych, które przechowujemy na swoich komputerach i smartfonach, stale rośnie. Z czasem zaczynają one zajmować coraz więcej miejsca na urządzeniach i stopniowo zapychają ich pamięć. Istnieje jednak na to sposób – chmura internetowa do przechowywania danych. Czym tak naprawdę jest i w jaki sposób działa? Poznaj najważniejsze informacje o chmurze internetowej!

Chmura internetowa cieszy się dużą popularnością. Nic dziwnego – w końcu każdy z nas przechowuje pliki, takie jak chociażby zdjęcia, krótsze i dłuższe filmy wideo, dokumenty tekstowe czy prezentacje. Zamiast zajmować pamięć laptopa czy smartfona, można przenieść je właśnie do chmury internetowej, czyli na specjalny serwer usługodawcy. Ma to wiele zalet i jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.

Chmura internetowa – co to takiego?

Chmura internetowa to rozwiązanie, które jest dostępne już od dłuższego czasu. Wciąż prężnie się rozwija i zyskuje coraz więcej użytkowników. Zacznijmy jednak od podstaw. Co to jest chmura internetowa? Mianem tym określa się usługę, dzięki której możliwe jest przechowywanie danych nie na urządzeniach, tylko na internetowym serwerze usługodawcy. Chmurę można więc określić jako rodzaj wirtualnego dysku zewnętrznego. Nie ma ona fizycznej formy, dlatego nie da się jej zgubić czy uszkodzić – wszystko dzieje się w sieci. Aby z niej skorzystać, wystarczy, że włączysz internet mobilny lub Wi-Fi.
 

Danymi przechowywanymi w chmurze internetowej mogą być różnego typu materiały multimedialne, bazy informacji, oprogramowanie i wiele więcej. Dzięki temu rozwiązaniu masz do nich stały dostęp, bez względu na to, gdzie jesteś i jakiego urządzenia używasz, jeśli oczywiście masz dostęp do sieci.

Chmury internetowe i ich rodzaje

Chmury internetowe mają kilka rodzajów. To:

  • chmury publiczne – w ramach tego rozwiązania usługodawca gwarantuje dostęp do danych za pośrednictwem internetu. To najpopularniejsza opcja;
  • chmury prywatne – usługa, której nie współdzieli się z innymi. Ma się do niej dostęp za pośrednictwem prywatnej sieci wewnętrznej, co zwiększa bezpieczeństwo. To rozwiązanie jest stosowane w różnych firmach;
  • chmury hybrydowe – opcja ta łączy cechy chmur publicznych i prywatnych;
  • chmury społecznościowe – w przypadku tego rozwiązania operator danej chmury wydziela fragment obsługiwanego przez siebie serwera jednej firmie. Ta opcja jest popularna wśród specjalistycznych przedsiębiorstw i rządowych organizacji.

 

Jako indywidualny użytkownik przede wszystkim możesz korzystać z chmur publicznych. Takie rozwiązania udostępnia wielu usługodawców. Najpopularniejsze z nich to m.in. OneDrive, Google Drive, Dropbox, iCloud czy SugarSync. Za niektóre z usług trzeba zapłacić, inne z kolei są częściowo darmowe.

Jak zgrać dane do chmury internetowej?

Przeniesienie danych do chmury internetowej jest bardzo proste. Jak to działa? W praktyce wystarczy, że włączysz internet, wejdziesz na stronę danej usługi i zalogujesz się do niej przy pomocy ustawionego wcześniej loginu i hasła. Następnie możesz po prostu zacząć przesyłać wybrane pliki. I gotowe!

Dlaczego warto korzystać z usługi chmury internetowej?

Chmura internetowa ma wiele zalet. Jest przede wszystkim wygodna i użyteczna. Bez problemu możesz przesłać na nią różnorodne pliki. Dzięki temu później będziesz mieć do nich dostęp z każdego miejsca z dostępem do Internetu. Nie musisz mieć przy sobie konkretnego urządzenia, na którym znajdują się określone dane. Znacząco zwiększa się więc dostępność plików.

 

Oprócz tego dużą zaletą chmury internetowej jest to, że pozwala ona stworzyć back-up danych. Może ci się to przydać w wielu sytuacjach. Nawet jeśli przypadkiem skasujesz jakieś pliki z komputera lub telefonu, zgubisz swoje urządzenie, ktoś je ukradnie albo twój sprzęt ulegnie poważniejszej awarii, dzięki chmurze internetowej nie utracisz bezpowrotnie danych. Jeżeli zgrałeś je na serwer usługodawcy, cały czas będziesz mieć do nich dostęp.

 

Do plusów tego rozwiązania należy również zaliczyć to, że dzięki zgrywaniu plików do chmury internetowej możesz zaoszczędzić miejsce na laptopie lub telefonie. To duże udogodnienie. Korzystając z chmury, nie musisz przejmować się przepełnioną pamięcią danego urządzenia.

 

Kolejną korzyścią płynącą ze stosowania rozwiązań chmurowych jest to, że za ich pośrednictwem łatwiej dzielić się plikami z innymi. Przydaje się to zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym.


Jak widać, chmura internetowa ma wiele zalet. Warto przy tym podkreślić, że jest ona bezpieczna. Jeśli zastanawiasz się, jak chronić prywatność, korzystając z tego rozwiązania, nie musisz się martwić. Serwery są dobrze zabezpieczone – wykorzystuje się do tego wiele zaawansowanych technologii. Choć czasami zdarzają się awarie, są one szybko rozwiązywane.

Ładowanie