07.03.2023
← Blog

Jak włączyć nagrywanie ekranu z dźwiękiem na różnych telefonach? Podstawowe informacje

Nagrywanie ekranu to jedna z przydatnych funkcji, które mają współczesne smartfony. Możesz wykorzystać ją w wielu sytuacjach. Co ważne, jest dostępna na urządzeniach mobilnych z różnymi systemami operacyjnymi – zarówno z Androidem, jak i iOS. Jak włączyć nagrywanie ekranu na telefonie i kiedy warto to zrobić?

Co to jest i kiedy może się przydać nagrywanie ekranu telefonu?

Nagrywanie ekranu to funkcja, która pozwala na zarejestrowanie tego, co dzieje się na ekranie smartfona. Włączając ją, możesz stworzyć wideo z dźwiękiem. Przyda ci się to w różnych sytuacjach. Z nagrywania ekranu telefonu warto skorzystać zwłaszcza wtedy, gdy zamierzasz pokazać komuś z rodziny lub znajomych coś, do czego nie mają oni dostępu. Ta funkcja stanowi świetną alternatywę dla wykonywania zrzutów ekranu. Zamiast robić kilka lub kilkanaście screenshotów, o wiele łatwiej i szybciej będzie ci nagrać ekran. Możesz wykorzystać to rozwiązanie do zarejestrowania w formie wideo np. swojego pulpitu, materiałów w jakiejś aplikacji mobilnej lub treści na stronie internetowej. Pamiętaj jednak, że nagrywanie ekranu może nie zadziałać, jeżeli masz włączony tryb incognito na telefonie w swojej przeglądarce.

Funkcja nagrywania ekranu z dźwiękiem przydaje się również wtedy, gdy tworzysz instrukcję obsługi oprogramowania – zarówno na potrzeby swoich bliskich, jak i pracy czy w celu wrzucenia takich treści do sieci dla szerszego grona odbiorców. Dzięki niej możesz w łatwy sposób przygotować materiał pokazujący, jak działa aplikacja do słuchania muzyki bez internetu, aplikacja do czytania książek, aplikacja do edycji zdjęć itp.

Nagrywanie ekranu w systemie Android

Nagrywanie ekranu i dźwięku na smartfonie z Androidem nie należy do skomplikowanych. Nowe urządzenia z tym systemem operacyjnym mają automatycznie wbudowaną taką funkcję. Znajdziesz ją w górnym menu. Aby je otworzyć, musisz odblokować telefon i przesunąć palcem od jego górnej do dolnej krawędzi. Teraz wystarczy, że znajdziesz opcję „Nagrywanie ekranu” i ją klikniesz. Jeżeli jej nie ma, wejdź w edycję i przeciągnij tę funkcję, dodając ją w ten sposób do podręcznego menu. Pojawi się wówczas mały panel z czerwonym punktem. Po naciśnięciu kropki rozpocznie się nagrywanie. Aby je zakończyć, należy stuknąć ją ponownie. Pamiętaj również, że w panelu, który pojawia się po wybraniu nagrywania ekranu, możesz zmienić ustawienia związane np. z dźwiękiem.

W niektórych modelach smartfonów włączenie funkcji nagrywania ekranu telefonu jest jeszcze prostsze. Przykładowo, w urządzeniach Huawei P10 i P20 wystarczy, że jednocześnie stukniesz ekran dwoma palcami. Zostaniesz wówczas zapytany o pozwolenie na rozpoczęcie nagrywania ekranu.

A co, jeżeli masz telefon ze starszym Androidem i nie możesz zaktualizować systemu do nowszej wersji? W takim przypadku nagrywanie ekranu nie stanowi niestety wbudowanej funkcji. Jeśli chcesz z niego skorzystać, musisz zainstalować odpowiednią aplikację. Masz ich wiele do wyboru, m.in. XRecorder, AZ Recorder, AX Recorder lub rejestrator ekranu Mobizen. Pobierz jedną z nich z Google Play, a następnie kieruj się instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

Nagrywanie ekranu iPhone’a

Nagrywanie ekranu na iPhonie również jest bardzo proste. Jedynie za pierwszym razem zajmuje nieco więcej czasu. Aby ułatwić sobie korzystanie z funkcji nagrywania ekranu telefonu w przyszłości, powinieneś zadbać o dodanie jej do centrum sterowania. Musisz to zrobić tylko raz – dzięki temu będzie w nim cały czas dostępna. W tym celu wejdź w Ustawienia, a następnie wybierz Centrum sterowania. Znajdź opcję „Nagrywanie ekranu” i stuknij znajdujący się obok niej krzyżyk na zielonym tle. W ten sposób funkcja zostanie dodana. Od tej pory będziesz mógł włączyć ją poprzez centrum sterowania, czyli podręczne, górne menu. Zrobisz to w zaledwie kilku krokach:

  1. Wejdź w centrum sterowania.
  2. Kliknij funkcję nagrywania ekranu (charakterystyczne szare kółko). Teraz odbędzie się krótkie, trzysekundowe odliczanie.
  3. Opuść centrum sterowania – wówczas rozpocznie się nagrywanie ekranu.
  4. Gdy masz zamiar zakończyć nagrywanie ekranu telefonu, wejdź w centrum sterowania i naciśnij symbol nagrywania (tym razem to będzie czerwone kółko). Innym rozwiązaniem jest stuknięcie czerwonego paska znajdującego się w górnej części ekranu i wybranie opcji „Zatrzymaj”.

 

Alternatywą jest ściągnięcie aplikacji z App Store. Warte uwagi są takie jak np. Go Recorder lub DU Recorder. Mogą ci się one przydać, jeżeli chcesz, aby funkcja nagrywania ekranu w iPhonie dawała od razu możliwość edycji zarejestrowanego materiału.

 

Ładowanie