5 kroków, jak samodzielnie i poprawnie założyć szkło hartowane
Dlaczego warto zainwestować w szkło hartowane?
Nowoczesne smartfony coraz częściej wyposażane są w duże, wysokiej jakości wyświetlacze. Choć producenci stosują wytrzymałe materiały, takie jak Gorilla Glass, ekrany te nadal pozostają podatne na uszkodzenia. Wystarczy upadek na bruk, aby powstały rysy i pęknięcia. Naprawa takiego uszkodzenia wiąże się z wysokimi kosztami, a w skrajnych przypadkach może wymagać wymiany całego urządzenia. Korzystanie z tak uszkodzonego telefonu to katorga! Problemem może być wybranie numeru telefonu, przeglądanie internetu czy wykonanie screena.
- Zobacz także: Jak zrobić screen na telefonie? Wskazówki.
Szkło hartowane zapewnia kompleksową ochronę ekranu. Dzięki specjalnej obróbce termicznej, jest ono znacznie twardsze i bardziej odporne na zarysowania, uderzenia oraz upadki niż sam wyświetlacz. Co więcej, w przypadku uderzenia energia siły jest rozpraszana, co pozwala uniknąć rozbicia panelu. Dzięki temu zabezpieczeniu Twój telefon będzie mógł służyć Ci przez długi czas. Jeśli planujesz kupić smartfon dla dziecka, taka dodatkowa ochrona jest wręcz niezbędna.
Dodatkowo nowoczesne szkła hartowane oferują szereg przydatnych funkcji. Możesz wybierać spośród modeli z powłoką oleofobową, antyrefleksyjną, prywatyzującą lub chroniące przed niebieskim światłem w telefonie. Wszystko to ułatwiają codzienne użytkowanie urządzenia. Warto zatem potraktować inwestycję w szkło ochronne jako realną ochronę Twojego portfela w dłuższej perspektywie.
Jak dobrać odpowiednie szkło hartowane do telefonu?
Przed przystąpieniem do montażu szkła hartowanego musisz upewnić się, że wybrane przez Ciebie akcesorium jest w pełni kompatybilne z Twoim modelem smartfona. Na rynku dostępne są zarówno uniwersalne szkła pasujące do wielu urządzeń, jak i modele przeznaczone dla konkretnych modeli telefonów.
Szkła uniwersalne mogą być tańszą alternatywą, jednak należy dokładnie sprawdzić, czy otwory na kamerę, głośniki i inne elementy pokrywają się z rozmieszczeniem na Twoim telefonie. Z kolei szkła dla konkretnych modeli zapewniają idealne dopasowanie do kształtu ekranu, lecz są zazwyczaj droższe.
Niezależnie od wyboru, zwróć uwagę na następujące parametry:
- twardość – najlepiej sięgnąć po modele oznaczone jako 9H w 10-stopniowej skali twardości, ponieważ takie szkło będzie odporne na zarysowania nawet przez ostre przedmioty,
- rozmiar – upewnij się, że wymiary szkła dokładnie pasują do Twojego smartfona i pokryje ono cały ekran,
- otwory – sprawdź, czy wycięcia na kamerę, głośnik i inne elementy są prawidłowo umiejscowione,
- dodatkowe funkcje – w zależności od Twoich preferencji, możesz wybrać szkło z powłoką oleofobową, antyrefleksyjną lub prywatyzującą (umożliwiającą korzystanie z urządzenia w swego rodzaju trybie incognito, co przydaje się zwłaszcza w miejscach publicznych).
Jak przygotować miejsce do naklejenia szkła hartowanego?
Zanim przystąpisz do przyklejenia szkła ochronnego, odpowiednio przygotuj stanowisko pracy. Wybierz stabilną, płaską powierzchnię, najlepiej stół lub biurko, i upewnij się, że jest ona czysta i wolna od kurzu oraz wszelkich zanieczyszczeń.
Oświetlenie to kolejny ważny element. Najlepiej przeprowadzać montaż w jasnym pomieszczeniu, aby móc dokładnie sprawdzić czystość ekranu.
Przygotuj także niezbędne akcesoria, takie jak ściereczki z mikrofibry (jedną wilgotną do czyszczenia ekranu, a drugą suchą do usuwania zabrudzeń), środek do czyszczenia wyświetlaczy (np. alkohol izopropylowy), ewentualnie sprężone powietrze do usunięcia drobinek kurzu. Często producenci szkła hartowanego dodają odpowiednie malutkie ściereczki w zestawie z samym szkłem. Zadbanie o odpowiednie warunki pracy znacznie ułatwi Ci prawidłowe nałożenie szkła hartowanego.
Krok po kroku: Jak założyć szkło hartowane na telefon?
Mając już przygotowane miejsce i niezbędne narzędzia, możesz przystąpić do naklejania szkła ochronnego.
1. Dokładnie oczyść ekran smartfona
Rozpocznij od starannego oczyszczenia ekranu telefonu. Użyj wilgotnej ściereczki z mikrofibry oraz środka do czyszczenia wyświetlaczy, aby usunąć wszelkie zabrudzenia, tłuste plamy i odciski palców. Następnie wytrzyj ekran do sucha suchą ściereczką. Jeśli ściereczki są dołączone przez producenta do zestawu ze szkłem – użyj ich (powinny być odpowiednio oznaczone).
2. Dopasuj szkło hartowane do ekranu
Przed zdjęciem folii ochronnej przyłóż szkło hartowane do ekranu, aby upewnić się, że pasuje idealnie. Zwróć uwagę na rozmieszczenie otworów – muszą one pokrywać się z kamerą, głośnikami i innymi elementami telefonu.
3. Ostrożnie nałóż szkło na ekran
Teraz możesz zdjąć folię ochronną ze szkła. Trzymaj je delikatnie za krawędzie, unikając dotykania powierzchni. Umieść szkło na ekranie, zaczynając od górnej części i stopniowo opuszczając je w dół. Uważaj, aby nie dopuścić do powstania pęcherzyków powietrza.
4. Dociśnij szkło, aby pozbyć się pęcherzyków
Jeśli pomimo ostrożności pod szkłem pojawią się pęcherzyki powietrza, nie panikuj. Użyj suchej ściereczki i delikatnie dociśnij szkło, zaczynając od środka i kierując się ku krawędziom. W ten sposób usuniesz niepożądane bąbelki.
5. Usuń ostatnią warstwę ochronną
Na koniec zdejmij ostatnią warstwę foliową zabezpieczającą powierzchnię szkła hartowanego. Teraz Twój telefon jest gotowy do użytkowania z pełną ochroną ekranu.
Jak radzić sobie z typowymi problemami podczas montażu?
Choć naklejanie szkła hartowanego na ekran telefonu to stosunkowo prosty proces, mogą pojawić się drobne komplikacje. Najczęstszym problemem jest powstanie pęcherzyków powietrza pod szkłem. Jeśli je zauważysz, nie próbuj od razu odklejać szkła hartowanego. Zamiast tego delikatnie dociśnij je suchą ściereczką, aby wyprowadzić bąbelki na zewnątrz. Możesz także użyć karty płatniczej lub innego płaskiego przedmiotu.
Jeśli szkło nie zostało nałożone idealnie równo, spróbuj je ostrożnie odkleić i poprawić jego położenie. Pamiętaj, że wielokrotne odklejanie i przyklejanie może negatywnie wpłynąć na przyczepność, dlatego staraj się wykonać to za pierwszym razem poprawnie.
Podczas przyklejania szkła możesz niechcący zasłonić elementy telefonu, np. kamerę. Co wówczas zrobić? W takim wypadku odklej zabezpieczenie i kup takie, które będzie lepiej dopasowane.
Niestety, nawet najlepsze szkło hartowane może ulec uszkodzeniu w wyniku silnego uderzenia lub upadku. Jeśli dojdzie do pęknięcia, natychmiast wymień je na nowe – uszkodzone szkło nie zapewni już właściwej ochrony ekranu.