Ethernet – co to jest i jak go podłączyć?
Ethernet – co to jest?
Technologia Ethernet pochodzi z USA i jest typem przewodowej sieci lokalnej (LAN), w której używa się tradycyjnych kabli i światłowodów. Wykorzystując ją, można zapewnić stabilne podłączenie do internetu laptopów, drukarek, konsoli i wielu innych urządzeń w domu czy biurze. Wszystkie punkty mogą komunikować się ze sobą dzięki językowi sieciowemu wspólnemu dla całej sieci (tzw. protokół).
Kabel Ethernet nie jest tym samym, co zwykły kabel telefoniczny ze złączką RJ11. Pierwszy z nich pozwala na uzyskanie znacznie większej prędkości – np. w standardzie Gigabit Ethernet transmisja danych może osiągnąć nawet do 1 Gb/s.
Przeczytaj także: Jak działa Internet? Czym jest sieć, z której właśnie korzystasz?
Rodzaje i cechy kabli Ethernet
Na rynku dostępne są różne typy kabli Ethernet. Jedną z głównych różnic stanowi skrętka umożliwiająca podłączenie komputera do konkretnej sieci. Zwykle przy wyborze kabla internetowego można spotkać przewody oznaczone typem A i B, które mają inne zakończenia. Kabel Ethernet LAN typu A ma przewody ułożone w następującej kolejności:
- zielono-biały;
- zielony;
- pomarańczowo-biały;
- niebieski;
- niebiesko-biały;
- pomarańczowy;
- brązowo-biały;
- brązowy.
Kabel Ethernet LAN typu B ma przewody umieszczone w układzie:
- pomarańczowo-biały;
- pomarańczowy;
- zielono-biały;
- niebieski;
- niebiesko-biały;
- zielony;
- brązowo-biały;
- brązowy.
Najczęściej wybieranym kablem sieciowym jest przewód mający złącze Ethernet RJ45, który można podłączyć do komputera, konsoli i sieci lokalnej. To rodzaj skrętki, który pozwala na transfer danych pomiędzy urządzeniami.
Kolejnym kryterium podziału kabli Ethernet jest ekranowanie. Zależy od niego odporność na zakłócenia powstające wskutek obecności innych kabli lub bliskości pola magnetycznego. Zgodnie z tym parametrem kable i złącza Ethernet LAN można podzielić na:
- kable typu UTP (z nieekranowaną skrętką);
- kable FTP (ekranowane);
- STP i S/FTP (z ekranowaną skrętką i poszczególnymi przewodami).
Dowiedz się także: Wi-Fi Direct – co to jest i jak działa?
Jak podłączyć kabel Ethernet?
Podłączenie kabla Ethernet jest intuicyjne. Do prostokątnego portu Ethernet w komputerze trzeba podpiąć przewód ze złączem RJ45, a drugą jego końcówkę umieścić w przełączniku, ściennym gnieździe sieciowym lub podobnym urządzeniu sieciowym (w przypadku routera w żółtym złączu LAN). Połączenie z internetem jest samoistne, jeśli komputer ma zainstalowany sterownik karty sieciowej.
Jeśli mimo poprawnego podłączenia kabla komputer nadal nie łączy się z internetem, może to oznaczać, że sieć nie obsługuje automatycznej konfiguracji (DHCP) i trzeba skonfigurować ją ręcznie.
Internet przewodowy czy bezprzewodowy – co wybrać?
Wybór technologii LAN obsługiwanej przez Wi-Fi lub kabel Ethernet zależy od oczekiwań użytkownika.
Połączenie bezprzewodowe to lepszy wybór dla osób, które planują używać internetu nie tylko w domu lub w pracy, ale także przez telefon, netbook i tablet. To sprzęty mobilne, które nie mają wejścia kompatybilnego z kablem Ethernet, więc ich podłączenie do sieci nie byłoby możliwe. Wi-Fi daje większą swobodę korzystania z internetu w ramach dostępnego zasięgu, a jednocześnie pozwala uniknąć sterty przewodów, które trzeba przeciągać pomiędzy pomieszczeniami.
Użytkownicy, którym zależy przede wszystkim na stabilności połączenia i wyeliminowaniu zakłóceń w nadawaniu sygnału, powinni wybrać „internet po kablu”, czyli złącze Ethernet. Dzięki niemu nie ma problemu słabego zasięgu w różnych częściach domu. To również optymalne rozwiązanie dla osób, które chcą mieć wysoką prędkość pobierania i wysyłania danych, np. streamerów, graczy, a także użytkowników prowadzących konferencje i spotkania biznesowe online. Internet przewodowy jest też najlepszym sposobem na podłączenie dekodera telewizji cyfrowej do sieci.
Sprawdź także: Jak połączyć telefon z telewizorem? Praktyczne porady