14.05.2018
← Blog

Co to są SMS-y premium? Jak ich używać!

Wyjaśniamy, czym są SMS-y o podwyższonej opłacie i do czego służą, a także podpowiadamy, jak chronić się przed nadużyciami.

SMS-y Premium są jednym z typów usług świadczonej przez operatorów telefonii komórkowej o tzw. podwyższonej płatności. Wykonywanie telefonów i wysyłanie wiadomości na określone numery może skutkować pobraniem dodatkowej opłaty z konta abonenta korzystającego z oferty na kartę lub dopisaniem do rachunku abonamentowego.

Do czego można wykorzystać SMS Premium?

Często usługi SMS Premium są wykorzystywane w konkursach radiowych i telewizyjnych lub podczas głosowań. Odbiorcy są instruowani - czy to przez spikera lub prezentera, czy to za pośrednictwem specjalnej planszy tekstowej - by wysłać wiadomość o określonej treści na podany numer.

SMS Premium w Polsce zdobyło popularność dzięki programowi telewizyjnemu Big Brother stacji TVN w 2001 roku. Widzowie mogli głosować na uczestników. Można wykorzystać je też do opłacania najróżniejszych usług, w tym np. Dostępu do transmisji wideo w internecie. Po wysłaniu wiadomości otrzymuje się wtedy w zwrotnym SMS-ie kod.

SMS Premium - numery

Łatwo rozpoznać numer, na który wysyła się wiadomości o podwyższonej opłacie, nazywane czasem SMS-ami Specjalnymi. Takie numery składają się z 4 lub 5 cyfr. Pierwszą cyfrą numeru premium jest 7 albo 9, a pozostałe pozwalają określić, jak drogie będzie wysłanie SMS-a na taki numer.

Warto zwrócić baczną uwagę na numer. SMS Specjalny na numer o podwyższonej opłacie nie wlicza się w pakiet bezpłatnych SMS-ów w abonamencie. Wysłanie takiej wiadomości potrafi kosztować od kilkudziesięciu groszy do nawet kilkudziesięciu złotych.

Nadużycia i oszustwa z wykorzystaniem SMS Premium

Mechanizm usług o podwyższonej opłacie może być wykorzystywany do głosowania, udziału w konkursach i opłacania różnych usług. Niestety wiele podmiotów korzysta z SMS-ów Premium do naciągania abonentów sieci telekomunikacyjnych na dodatkowe opłaty w zamian za fikcyjne usługi.

Oszuści próbują na różne sposoby nakłaniać użytkowników telefonów komórkowych do wysyłania wiadomości na numery Premium i np. zapisywania się do płatnych subskrypcji lub prenumeraty SMS. Rozsyłają w tym celu spam poprzez m.in. pocztę elektroniczną oraz SMS-y na numery klientów.

Aby nie dać się naciągnąć na dodatkowe opłaty, pod żadnym pozorem nie wolno odpowiadać na podejrzane wiadomości z niechcianego numeru i podawać obcym osobom ich treści. Można zgłosić też do operatora prośbę o zablokowanie wysyłania wiadomości z treściami handlowymi.

 

Zobacz także: Jakie jest hasło do Wi-Fi?

 

Jak zablokować SMS Premium?

W tym celu należy skontaktować się z Centrum Miłej Obsługi Klienta. Można poprosić konsultanta o to, by sieć nie przekazywała wiadomości o charakterze handlowym, jak również złożyć dyspozycję, by wysyłanie płatnych wiadomości na numery premium nie było w ogóle możliwe lub np. ograniczyć maksymalną kwotę.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o SMS-ach premium to zajrzyj do zakładki pomoc lub skontaktuj się z obsługą klienta.

 

Zobacz także: Lepsze zdjęcia w Messenger!

Ładowanie