06.07.2017
← Blog

Obrabianie zdjęć na smartfonie - podstawowe narzędzia

Smartfony od dawna zastępują wielu ludziom dedykowane aparaty fotograficzne. Te same telefony mają też już na tyle dużo mocy obliczeniowej, by poradzić sobie z podstawową obróbką fotografii. Wszystko dzięki aplikacjom mobilnym.

Dzięki zminiaturyzowanym obiektywom i algorytmom obrabiającym w locie przechwycony obraz, smartfony są w stanie wykonać piękne fotografie. Każde zdjęcie można jednak usprawnić już po jego wykonaniu i to jeszcze zanim zostanie zgrane z telefonu do komputera lub wysłane np. na serwisy społecznościowe.

Praktycznie każdy telefon ma preinstalowane narzędzia do tego, by przyciąć zdjęcie do odpowiedniego rozmiaru, poprawić nieco kolory lub nałożyć filtr. W sklepach z aplikacjami można znaleźć jednak mnóstwo dodatkowych narzędzi, które pozwolą osiągnąć olśniewające rezultaty. Przedstawiamy kilka z nich.

Zobacz także: Pięć najlepszych aplikacji na studia

Prisma

Instagram spopularyzował nakładanie na zdjęć predefiniowanych filtrów, ale dziś ten sposób na uatrakcyjnianie fotografii jest powszechny. Jednym z ciekawszych programów nakładającym filtry jest Prisma. Do przerabiania zdjęć wykorzystuje sieci neuronowe i sztuczną inteligencję, a efekty są naprawdę nietuzinkowe. Przerobione z wykorzystaniem Prisma zdjęcie można wysłać znajomym lub zamieścić na swoim profilu w social media.

VSCO

Filtry w aplikacji Prisma sprawiają, że zdjęcia wyglądają niesamowicie, ale fotografie przerobione w ten sposób stają się niemal obrazami. Osoby poszukujące filtrów nieco bardziej stonowanych, ale również wyciągających ze zdjęcia to, co najlepsze, powinny przyjrzeć się VSCO. Obrabiane zdjęcia można udostępnić na swoim profilu VSCO, ale zdjęciami można dzielić się w innych serwisach społecznościowych, w tym na Instagramie.

Snapseed

Jednym z lepszych narzędzi do mobilnej obróbki zdjęć jest Snapseed. Aplikacja pozwala nie tylko stosować popularne filtry na zdjęcia, ale też użytkownicy mogą wykorzystać aż 29 różnych narzędzi. Oprócz podstawowych, takich jak np. wyrównywanie poziomów i przycinanie, można wykorzystać Snapseed do usuwania wybranych fragmentów zdjęcia i rozmywania tła.

Projekt był na tyle interesujący i obiecujący, że rozwijająca go firma została kupiona przez Google. Wiele osób obawiało się, że z tego powodu Snapseed zniknie, ale aplikację nadal można znaleźć w sklepach App Store i Google Play. Program wyróżnia to, że obsługuje nie tylko pliki JPEG, ale także fotografie typu RAW.

SKRWT

Powyższy zestaw bardzo dobrze uzupełni aplikacja SKRWT. To aplikacja, która pozwala na coś więcej niż nałożenie filtrów i samodzielne przycięcie fotografii i dodanie kolorów. Skorzystają z niej przede wszystkim osoby zainteresowane fotografowaniem architektury. Często robiąc zdjęcie, nie sposób tak uchwycić kadrów, by wszystkie linie były wyrównane do siatki tak, jak trzeba. Dzięki SKRWT można poprawić perspektywę fotografii już po jej wykonaniu, co pomoże z zachowaniem pionów i poziomów.

Zestaw aplikacji od Adobe

Firma Adobe jest dobrze znana posiadaczom komputerów, a aplikacje takie jak Photoshop i Lightroom stały się rynkowym standardem w branży kreatywnej. Na smartfonach można znaleźć mobilne odpowiedniki tego typu programów oraz nowatorskie aplikacje, których próżno szukać na komputerach osobistych.

Osoby zainteresowane obróbką zdjęć powinny przyjrzeć się przede wszystkim Lightroom Mobile do szybkiej edycji i zarządzania biblioteką, Photoshop Express, która ułatwia m.in. wykonywanie kolaży, Photoshop Mix do łączenia wielu zdjęć w jedno, Photoshop Fix pomocne w szybkim i sprawnym retuszu.

Zobacz także: Jak zabezpieczyć telefon na wakacyjny wyjazd?

Ładowanie