07.11.2019
← Blog

Pierwszy telefon komórkowy – historia od telefonów cegieł po dotykowe

Kto wynalazł telefon komórkowy? Niektórzy uznają, że to dzieło Martina Coopera z Motoroli, inni za twórcę urządzenia uważają Ericssona. Dużym przełomem był jednak projekt Nokii, która wprowadziła usługi telefonii komórkowej. Jak wyglądały telefony z ubiegłego wieku?

 

Nokia stworzyła model Mobira Cityman, a Motorola DynaTAC. Firma Nokia nie tylko stworzyła pierwszy telefon komórkowy, który miał najbardziej zbliżony wygląd do współczesnych urządzeń, lecz także umożliwiła rozmowy w standardzie GSM. Jak wyglądały kolejne telefony komórkowe?

Jaka jest historia telefonu komórkowego?

Pierwszy telefon komórkowy stworzono na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Jednymi z pierwszych firm, które zapoczątkowały ten niewątpliwy hit były szwedzki koncern Ericsson oraz Motorola. Obecnie prawdopodobnie nikt by nie zaakceptował modelu stworzonego przez Ericssona. Telefon ważył bowiem 40 kilogramów i wyglądem przypominał… walizkę. Nieco lepiej prezentowała się propozycja Motoroli, DynaTAC, ponieważ urządzenie ważyło około dwóch kilogramów. Telefon cegła, bo tak go żartobliwie nazywano, został po raz pierwszy pokazany w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Amerykańska firma Motorola zażądała za niego niezwykle wysoką cenę. Pierwsze telefony komórkowe tej marki kosztowały blisko 3000 dolarów, a bateria wystarczała zaledwie na pół godziny rozmowy, nie był więc to dość udany interes dla potencjalnego inwestora. Ciekawostką jest fakt, że inżynier Motoroli, Martin Cooper, pierwszy telefon wykonał do swojego konkurenta, który nie wierzył w tak wielkie osiągnięcie. Należy jednak pamiętać, że to tylko dwie najpopularniejsze wersje telefonów komórkowych, pomysłów na stworzenie sprzętu bezprzewodowego było o wiele więcej. Na początku XX wieku urządzenie przypominające telefon zaprezentował Alan Gross. Niestety wynalazek amerykańskiego inżyniera nie był zbyt komfortowy, ponieważ rozmowy użytkowników słyszało… całe otoczenie. Z kolei model, który najbardziej przypominał współczesne komórki, to Mobira Cityman od Nokii. Jego premiera odbyła się w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Kosztował nieco więcej niż DynaTAC Motoroli, był jednak pierwszym telefonem komórkowym na świecie, którego wyróżniała wygoda użytkowania. Kilka lat później Nokia zrealizowała pierwsze rozmowy telefoniczne w standardzie GSM, a w 1992 roku wysłano pierwszą wiadomość SMS.

Zobacz także: Jaki telefon dla seniora?

Pierwsze telefony komórkowe z klapką, kolorowym wyświetlaczem i bez anteny

W kolejnych latach pojawiło się wiele ciekawych propozycji, jednak największym hitem okazał się StarTAC od Motoroli. Ten model miał klapkę, był wygodny, niewielki, a jednocześnie najdroższy w tamtym okresie. Klasyczne telefony komórkowe z anteną zewnętrzną zostały szybko zastąpione przez urządzenia bez wyciąganego patyczka, takie jak m.in. The Hagenuk Global Handy. Pod koniec XX wieku pojawił się pierwszy telefon z kolorowym wyświetlaczem – Siemens S10. Pomimo kilku wad był bardzo pożądaną nowością. Rok później nastąpił kolejny przełom, ponieważ Nokię 7110 wyposażono w przeglądarkę WAP. To najstarszy telefon komórkowy, który służył do surfowania po sieci. Jak można się spodziewać, wówczas Internet nie był zbyt szybki, ale doceniano sam fakt jego istnienia. W 2000 roku Nokia mogła pochwalić się bardzo dobrą wytrzymałości baterii, trybem wibrującym i konfigurowalnymi dzwonkami, a także grą „Wąż”. Nokię 3310 jest znana do dziś i docenia się ją przede wszystkim za… niezniszczalność. W kolejnych latach pojawiały się modele z coraz większymi i lepszymi wyświetlaczami, kolorowymi tapetami oraz wygodnymi klawiaturami. Mówi się, że pierwszy telefon dotykowy to Apple iPhone z 3,5-calowym ekranem. Wbrew pozorom pierwsze prototypowe urządzenie obsługiwane rysikiem pojawiło się już w 1992 roku. Mowa tu oczywiście o IBM Simon zaprojektowanym przez International Business Machines Corp. Ten niepozornie wyglądający prototyp pozwalał na wykonywanie faksów, połączeń, pisanie maili i odwiedzanie stron internetowych. Wraz ze wzrostem popularności telefonów komórkowych w Polsce pojawia się możliwość komunikacji z innymi użytkownikami za pomocą sieci Era GSM. 3 lata później, w 1999 roku, ruszyła transmisja GPRS i pierwszy pakietowy system przesyłu danych. Mimo że pierwsze telefony komórkowe w Polsce posiadała duża liczba osób, to trudno było złapać zasięg. Wraz z nadejściem XXI wieku nastąpił przełom – pojawiły się nowe generacje urządzeń, możliwość wysyłania MMS-ów, a także łatwiejszy dostęp do internetu. Obecnie wielu ludzi nie wyobraża sobie świata bez smartfonów i komunikacji z innymi.

Zobacz także: Zalany telefon – co zrobić, gdy telefon wpadnie do wody?​

Ładowanie