08.06.2017
← Blog

Myślisz sobie - co to za piosenka - jest na to aplikacja!

Słysząc piosenkę w radiu lub centrum handlowym, często nie ma się możliwości kogokolwiek zapytać o to, jaki nosi ona tytuł. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą smartfony, które są w stanie rozpoznać utwór nawet po zarejestrowaniu zaledwie kilku sekund takiego utworu.

Wśród aplikacji mobilnych można znaleźć wiele pozycji, które są naprawdę użyteczne. Jedną z kategorii są programy, które rozpoznają piosenki. Wystarczy je włączyć i wcisnąć przycisk, a po chwili na ekranie telefonu wyświetli się tytuł lecącego z okolicznych głośników kawałka.

Rozpoznawanie piosenek to nie magia

Sytuacja, w której smartfon jest w stanie rozpoznać praktycznie wszystkie popularne utwory niemal dowolnego wykonawcy i w kilka sekund podać pełny tytuł piosenki, brzmi jak scenka wyjęta z filmu science-fiction. Ba, w przypadku najpopularniejszych kawałków wystarczy je zanucić pod nosem!

To nie czary - powstały usługi, które dzięki połączeniu z internetem są w stanie błyskawicznie porównać nagrany i wysłany na serwer fragment piosenki z ogromną bazą danych. Dzięki temu mogą nie tylko podać tytuł utworu, ale też przekierować do karty takiego utworu w jednym z serwisów streamingowych lub wyświetlić treść tej piosenki na ekranie telefonu.

Każdy kiedyś znalazł się w sytuacji, gdy taka aplikacja byłaby przydatna, czyli słyszał piosenkę, która mu się podobała, ale nie był w stanie rozpoznać jej wykonawcy ani przypomnieć sobie tytułu. Przedstawiamy kilka programów, które w takich sytuacjach mogą okazać się pomocne.

Zobacz także: Obrabianie zdjęć na smartfonie - podstawowe narzędzia

Shazam

Virgin Mobile ShazamJedną z wiodących aplikacji do rozpoznawania aktualnie odtwarzanych utworów jest Shazam. Firma rozwijająca tę usługę powstała w ubiegłym wieku, a pierwsza wersja aplikacji debiutowała w 2002 roku
w Wielkiej Brytanii. Od tego czasu stale się rozwija i jest jedną z najczęściej pobieranych aplikacji.

Aplikacja Shazam dostępna jest nie tylko na smartfonach, ale również na tabletach oraz w wersji na komputery osobiste. Nie zabrakło nawet wersji na smartwatche - do rozpoznania tytułu i wykonawcy piosenki nie potrzeba nawet wyciągać telefonu z kieszeni.

Dzięki technologii wykorzystywanej przez firmy takie jak Shazam w rozpoznawaniu utworów mogą też pomóc asystenci głosowi w smartfonach. Posiadacze iPhone'ów mogą uruchomić Siri, a polecenie "What's that song" włączy tryb nasłuchiwania i po kilku sekundach asystent poinformuje nas,  jaki kawałek właśnie leci.

Musixmatch

Jednym z konkurentów Shazam jest Musixmatch. Ta aplikacja jest znacznie młodsza i debiutowała jako platforma agregująca spisane treści najróżniejszych piosenek. Wyświetlanie treści utworów nadal jest jej główną funkcją, ale moduł rozpoznawania aktualnie odtwarzanego kawałka również jest w niej dostępny. Zaletą Musixmatch jest synchronizowanie treści piosenki z utworem, by wyświetlać na ekranie wers właśnie śpiewany przez wokalistę.

SoundHound

Trzecią popularną aplikacją, która rozpoznaje aktualnie odtwarzane utwory, jest SoundHound. Firma rozwijająca tę usługę powstała w 2005 roku. Podobnie jak Shazam i Musixmatch aplikacje klienckie SoundHound na smartfony znalazły miliony użytkowników.

Nie zaszkodzi zainstalować wszystkich trzech aplikacji - mogą się zdarzyć sytuacje, gdy mniej popularne utwory będzie w stanie poprawnie zidentyfikować tylko jedna z nich.

Zobacz także: Słuchawki bezprzewodowe do smartfona - co musisz o nich wiedzieć?

Ładowanie