24.06.2019
← Blog

Richard Branson – twórca Virgin Mobile i wizjoner-rekordzista

Zarośnięty mężczyzna z tacą w ręku przebrany za stewardessę w eleganckiej sukience i czerwonych szpilkach. Mowa o Richardzie Bransonie, założycielu Virgin Group, filantropie i zapalonym miłośniku przekraczania ludzkich możliwości. Oto krótka biografia i nieznane fakty z życia tego ekscentrycznego biznesmena.

 

Brytyjczyk Richard Branson uznawany jest za jedną z najbardziej barwnych i oryginalnych postaci w światowym biznesie. Do historii przeszła jego złota myśl o tym, że nie klienci są najważniejsi, tylko pracownicy oraz rada: „Zadbaj o swoich pracowników, oni zatroszczą się o klientów”. Majątek Bransona Forbes wycenia na kwotę 5 mld dolarów.

 

Zarządzanie czasem? Weź sobie wolne!

Ten i wiele innych cytatów Richarda Bransona to kwintesencja nieszablonowego myślenia lidera. Choć nie jest może najbogatszym człowiekiem na świecie, jego podejście do pracowników i pieniędzy sprawiło, że stał się wzorem dla tysięcy ludzi na całym świecie. Z tego powodu spisał swoje przemyślenia. „Kroki w nieznane, czyli jak przetrwałem, jak się bawiłem i jak zarobiłem fortunę, prowadząc biznes na swój sposób”, „Zaryzykuj – zrób to”, oraz „Losing my Virginity” to trzy autobiografie Bransona, które w niedługim czasie stały się bestsellerami. Do dziś jest właścicielem Virgin Group – holdingu skupiającego w swoich szeregach aż 400 różnych firm i, jak podkreśla, nie zamierza iść na emeryturę. Czego o skutecznym liderowaniu możemy nauczyć się od zagorzałego przeciwnika krawatów i posiadacza prywatnej wyspy Necker Island?

Początkowo jego nietypowe pomysły na biznes nie przekładały się na sukces. Sprzedaż świątecznych drzewek i papużek falistych nie była intratnym przedsięwzięciem. Strzałem w dziesiątkę okazało się dopiero zarządzanie wytwórnią płytową Virgin Records i podpisanie kontraktu z zespołem Sex Pistols.

Zobacz także: Jesteśmy telekomem, ale w pierwszej kolejności ludźmi​

 

Nie traktuj siebie zbyt poważnie

W praktyce wielokrotnie pokazywał, jak być liderem, którego pracownicy lubią, szanują i doceniają. Cechą szczególną biznesu w stylu Richarda Bransona jest duża dawka poczucia humoru. Na jednej z konferencji zapytany o to, jak rozluźnić atmosferę w pracy, podszedł do zadającego pytanie i przeciął nożyczkami jego krawat. Innym razem założyciel Virgin przyłapał drzemiącego pracownika i zrobił sobie z nim zdjęcie, które szybko obiegło media społecznościowe.

Zobacz także: Twój biznes nie przetrwa bez strategii zarządzania danymi

 

Miej radość z pracy!

Długie blond włosy, śnieżnobiały uśmiech i lekka opalenizna. Czyżby to kolejny kalifornijski surfer? Skądże znowu! Richard Branson to typowy Brytyjczyk. Urodził się 18 lipca 1950 roku w londyńskiej dzielnicy Blackheath. Od ponad 30 lat związany jest z jedną kobietą – Joan Templeman. Ma z nią trójkę dzieci. Jak podkreśla, rodzina jest dla niego najważniejsza, a do jego codziennych rytuałów należą wspólne śniadania. Nie tylko pokazuję im w ten sposób, jak bardzo są dla mnie ważni, ale dodaje mi to siły, jeszcze zanim zacznę na dobre dzień – podkreśla.

Zobacz także: Dlaczego biznesowe zmiany dzisiaj są trudniejsze od tych wczoraj?

 

Mam nadzieję, że wezmę udział w otwarciu Virgin Hotel na orbicie Księżyca

Branson, oprócz angażowania się w wiele biznesów, daje upust chłopięcym pasjom i biciu kolejnych rekordów. Jest rekordzistą w przemierzaniu Oceanu Atlantyckiego drogą wodną i powietrzną. Jego „Virgin Atlantic Flyer” był największym balonem na świecie, który poszybował z Ameryki do Europy. Kolejny rekord ustanowił, podróżując przez kanał La Manche w pojeździe Gibbs Aquida.

Założyciel Virgin Group angażuje się również społecznie. W 2008 roku otworzył kolejną już szkołę w Kenii. Jest też fundatorem i pomysłodawcą globalnej nagrody w dziedzinie nauki i technologii „The Virgin Earth Challenge” o wartości 25 mln dolarów dla każdej osoby bądź zespołu, który przedstawi przyszłościowy i komercyjny projekt.

Poczucie humoru, nawet w obliczu niepowodzenia, połączone z zabawowym nastawieniem i nieprzeciętną inteligencją to cechy, których Bransonowi może pozazdrościć niejeden poważany biznesmen.

Zobacz także: Virgin Galactic niedługo poleci w kosmos​

Ładowanie