26.09.2019
← Blog

Ceny Internetu. Ile trzeba zapłacić za dostęp do Internetu mobilnego?

Ceny Internetu na świecie i w Polsce bywają mocno zróżnicowane. Średni koszt za 1 GB Internetu może wynosić równowartość ok. 60 złotych, a zależy to m.in. od warunków ekonomicznych kraju. Czym się kierować przy wyborze i jakie ceny Internetu w Polsce można uznać za korzystne?

 

W dzisiejszych czasach Internet mobilny jest podstawowym narzędziem w wielu codziennych sytuacjach. Służy do surfowania po mediach społecznościowych, oglądania filmów czy wykonywania przelewów bankowych. Jakie są obecnie ceny mobilnego Internetu i co wpływa na koszt tej usługi?

Jak wybrać Internet na kartę?

Internet na kartę to duża wygoda i komfort korzystania z sieci na różnych urządzeniach przenośnych. W dzisiejszych czasach z Internetu mobilnego korzysta znaczna większość osób. Jego zalety to nie tylko możliwość przeglądania sieci, ale również zakupów on-line, oglądania filmów czy wykonywania przelewów bankowych. Internet mobilny jest coraz bardziej popularnym i potrzebnym rozwiązaniem. Z tego względu operatorzy telefonii komórkowych stale udoskonalają swoje oferty i proponują wyjątkowo korzystne pakiety dostosowane do różnych grup klientów. Ceny Internetu są zatem bardzo zróżnicowane i uzależnione od kilku czynników. Przed wyborem najlepszej dla siebie opcji należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Ważne jest przede wszystkim to, w jaki sposób i jak intensywnie korzystamy z Internetu. Jeżeli nasza aktywność polega na spędzaniu wielu godzin na korzystaniu z mediów społecznościowych, oglądaniu filmików czy też graniu w gry, to warto postawić na Internet mobilny bez limitu danych. Dla osób, które z Internetu korzystają rzadziej, najlepszym rozwiązaniem będzie opcja z wyznaczoną ilością danych do wykorzystania. W zależności od pakietu ceny internetu mobilnego mogą wynosić od 10 do 100 złotych. Skąd taka rozbieżność cenowa? Na koszty składa się m.in. wielkość pakietu danych, prędkość Internetu oraz to, czy użytkownik zdecydował się na umowę, czy też nie.

Zobacz także: Tablet z Internetem mobilnym LTE – prawdziwy hit na rynku

Ceny Internetu na kartę w Polsce i na świecie

Koszt gigabajta jest bardzo zróżnicowany w zależności od tego, gdzie aktualnie się znajdujemy. Użytkownicy smartfonów w Indiach, Kirgistanie, Kazachstanie, a także na Ukrainie, za gigabajt danych płacą od 1 do 2 złotych. Ceny Internetu w Polsce w porównaniu z innymi państwami w Europie i na świecie są na szczęście stosunkowo niskie. Cena 1 GB wynosi średnio ponad 5 złotych, czyli zgodnie z danymi Statista, ponad piętnaście razy mniej niż w Szwajcarii i siedem razy mniej niż w Korei Południowej. Jednak dzięki bardzo korzystnym ofertom operatorów i różnym promocjom za 120 GB Internetu można zapłacić już od 35 do 50 złotych w zależności od tego, czy posiadamy abonament u operatora, czy też nie. Skąd tak zróżnicowane ceny za Internet? Koszt 1 GB Internetu w Polsce i poza nią dyktują przede wszystkim warunki ekonomiczne danego kraju.

Na co zwrócić uwagę, wybierając Internet mobilny?

Wybierając Internet mobilny, należy przyjrzeć się m.in. temu, czy mamy możliwość korzystania z roamingu i przełączania się na inną sieć. Dlaczego? Roaming krajowy umożliwia nam połączenie się z inną siecią wtedy, gdy nasza jest poza zasięgiem. Operator, który współpracuje z nadajnikiem innych operatorów to najlepsza opcja dla osób, które dużo się przemieszczają i narzekają na niewłaściwą jakość zasięgu własnego operatora. Ku radości niektórych użytkowników, Internet mobilny jest dostępny również na kartę, co nie zmusza go do podpisania umowy. Cena takiego rozwiązania jest uzależniona przede wszystkim od operatora sieci komórkowej. Niektórzy oferują opcję testową, która jest bezpłatna i pozwala użytkownikowi zdecydować, czy Internet na kartę będzie lepszym rozwiązaniem od abonamentu. Innym rozwiązaniem jest umowa bezterminowa w abonamencie, która jest bardzo korzystna cenowo i może wynosić nawet 25 zł za 60 GB Internetu. Jak wiadomo, ceny Internetu bezprzewodowego bywają różne. Jednak niezależnie od ceny mobilnego Internetu, warto przyglądnąć się temu, co oferuje każdy z operatorów komórkowych w Polsce. Internet powinien być dopasowany do naszej aktywności w sieci oraz indywidualnych potrzeb.

Zobacz także: Był sobie Internet – poznaj, czym jest sieć internetowa, z której właśnie korzystasz

Ładowanie